În România au fost puse în funcțiune anul trecut capacități mari de producție de energie electrică regenerabilă cu putere instalată totală de 950 MW, iar în 2025 și 2026 sunt așteptate, cumulat, puneri în funcțiune de încă cel puțin 3.700 MW.
Investiție BVB. Detalii pe PROFIT INSIDER, un instrument de business pe bază de abonament prin intermediul căruia sunt furnizate informații exclusive privind modificările fiscale și legislative pregătite de autorități înainte de a fi lansate în dezbatere publică, tranzacții realizate de jucători importanți, decizii de business, rezultate financiare anunțate în premieră, analize de piață exclusive.
Clubul Chelsea a făcut din Naomi Girma prima jucătoare de peste un milion de dolari, achiziționând-o pe sportiva americană cu 900.000 de lire sterline (1,12 milioane de dolari).
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a anunțat că a solicitat tuturor companiilor din portofoliu să reducă cu 20% cheltuielile cu salariile și cu 30% posturile de conducere.
Presa din Țările de Jos scrie despre importanța pentru români a obiectelor de tezaur furate din muzeul Drents din Assen, citând români aflați în Olanda ”Este devastator”, a povestit o jurnalistă româncă pentru colegii săi olandezi, în timp ce un român stabilit în Olanda de peste patru decenii le-a povestit că ”orice copil din România învață despre coiful de la Coțofenești la școală.”
Guvernul Italiei și-a dat acordul ca cea mai veche bancă din lume, Monte dei Paschi di Siena (MPS), să preia banca comercială Mediobanca, deoarece tranzacția ar putea consolida sistemul bancar al țării și economia sa mai largă.
Premierul Ciolacu anunță că a decis organizarea unei celule de criză la nivelul Guvernului pentru coordonarea eficientă a activităților care țin de recuperarea celor patru piese de tezaur furate de la expoziția organizată la Muzeul Drents din Assen, Olanda. Totodată, Marcel Ciolacu va trimite Corpul de Control al prim-ministrului la Ministerul Culturii pentru a verifica toată documentația legală care a stat la baza organizării expoziției din Olanda.
Candidatul propus de coaliția de guvernare pentru alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a fost validat de Consiliul Național al PNL pentru a fi candidatul acestei formațiuni la alegerile din luna mai. El a declarat în discursul său, că bătălia actuală nu este o simplă bătălie politică, ci este un șoc, ”un spectru de cataclism” și a adăugat că tot ceea ce a realizat România în ultimii 35 de ani este pus în discuție.
Piesele incluse în expoziția ”Dacia! Regatul aurului și argintului” de la Muzeul Drents din Olanda, de unde au fost furate obeicet de tezaur dacic, celebrul coif de aur de la Coțofenești și trei brățări de aur, au avut o asigurare generală în valoare de peste 30 milioane euro, a precizat Directorul Muzeului Național de Istorie a României (MNIR), Ernest Oberländer-Târnoveanu.
Rata șomajului BIM este estimată pentru 2025 la 5,3%, iar numărul șomerilor la 445.000 persoane, în scădere cu 1,1% față de 2024, conform Prognozei 2024-2028, varianta de toamnă, a Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză.