Ministerul Finanțelor a împrumutat 1,3 miliarde de lei la dobânzi în scădere

Economie   
Ministerul Finanțelor a împrumutat 1,3 miliarde de lei la dobânzi în scădere

Ministerul Finanțelor a emis titluri de aproape 1,3 miliarde de lei prin două emisiuni pe piața internă, pe o cerere importantă din partea investitorilor și la randamente în scădere.

Certificatele de trezorerie cu scadența la 1 an au atras oferte de 853 de milioane de lei față de un prospect de 500 de milioane de lei. Suma împrumutată a fost cea din prospect, la un randament mediu de 2,37% pe an, în scădere față de randamentul de 2,53% obținut luna trecută la același tip de împrumut.

Urmărește-ne și pe Google News
Moderna a început să își testeze vaccinul anti-COVID-19 pe adolescenți CITEȘTE ȘI Moderna a început să își testeze vaccinul anti-COVID-19 pe adolescenți
Evenimente

21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene

Obligațiunile cu scadența în iunie 2026 au atras oferte de 1,1 miliarde de lei la un prospect de 600 de milioane de lei. Executivul a emis obligațiuni de 781 de milioane de lei la un randament mediu de 2,96%, în scădere față de 3,01% la jumătatea luni noiembrie.

Dobânzile au fost în scădere începând cu această primăvară, după un șoc inițial al crizei COVID 19. Banca centrală a redus dobânda cheie cu 1 punct procentual la 1,5% în acest an.

Până în noiembrie Guvernul a împrumutat din piață 138,4 miliarde de lei, inclusiv din cele externe, la care se adaugă un împrumut de 3 miliarde de euro de la Comisia Europeană. Deficitul bugetar reprezintă peste 9% din produsul intern brut în acest an sau circa 96 de miliarde de lei.

viewscnt
Afla mai multe despre
obligatiuni
titluri de stat
ministerul finantelor
datorie publica