Primarul Stelian Bujduveanu a explicat că mașinile din jurul blocului sunt evacuate pentru că imobilul este construit din ”plăci legate între ele”, care s-au distanțat din cauza suflului puternic al deflagrației.
”Există un pericol iminent și de aceea Primăria Capitalei, alături de Prefectură și de ISU, este foarte atentă pentru a interveni în caz de eveniment. Acest bloc este din vremea comunismului, e un bloc făcut din prefabricate care sunt prinse între ele. În momentul în care explozia a avut loc, acestea s-au distanțat. Până nu avem punctul de vedere și ulterior expertiza, să intervenim rapid, există un efect de domino, oricând poate să cadă una și să cadă peste celelalte. Nu a fost o construcție pe cadre, cea simplă, stâlpi și grinzi, sunt doar plăci legate între ele. (...) Cel mai mare risc este ca acest imobil să rămână acum în situația în care se află. El trebuie pus în siguranță, pentru a nu afecta viețile celor din jur și aici promit că vom fi foarte eficienți și apoi trebuie cât mai repede să oferim oamenilor o soluție, pentru că soluția nu este să rămână în apartamente închiriate pe termen lung, oamenii vor cât mai repede să se întoarcă în casele lor”, a declarat Stelian Bujduveanu, citat de News.ro.

Potrivit edilului, conducerea Facultății de Construcții, Inspectoratul de Stat în Construcții și experți acreditați se află, sâmbătă la locul exploziei pentru a discuta despre eventuale soluții în ceea ce privește clădirile afectate, aceștia urmând a redacta un punct de vedere privind stabilitatea imobilului și ”cum trebuie intervenit mai departe”.
Expertize se vor face pentru toate imobilele afectate, nu doar pentru cel în care s-a produs deflagrația.
Primarul a subliniat că, cel mai probabil, la finalul zilei de sâmbătă, se va ști dacă în scările din proximitatea celei afectate se va mai putea locui, el arătând că oamenii nu vor reveni în bloc sâmbătă seară, chiar dacă expertiza va arăta că acest lucru este posibil.
”La ora 17 am chemat toți locatarii și asociația de proprietari din imobilul în care a avut loc explozia, la sediul Primăriei Capitalei, o să le comunicăm în primă fază lor punctul de vedere al Facultății de Construcții, transparent, pentru a ști unde ne aflăm”, a spus Bujduveanu, menționând că la ora 18:00 se va întruni Comitetul Local pentru situații de Urgență, pentru a stabili noile măsuri, în funcție de punctul de vedere formulat de către specialiști.

În acest context, prima daună a fost achitată deja unui proprietar de o societate de asigurări.