Warren Buffett a lansat critici la adresa politicii comerciale dure promovate de administrația Trump, fără a-l menționa însă direct pe președintele american, afirmând că impunerea de tarife punitive la nivel global este ”o mare greșeală”.
Vicepreședintele Comisiei Federale pentru Alegeri din Statele Unite ale Americii, James Edwin "Trey" Trainor III, s-a întâlnit sâmbătă, în preziua primului tur al alegerilor prezidențiale cu premierul Ciolacu, căruia i-a spus că este important ca românii să înțeleagă că alegeri libere și corecte pot avea loc chiar și după o controversă de amploare.
Ministerul Afacerilor Externe transmite, sâmbătă, o atenționare de călătorie pentru Republica Franceză, pentru posibile perturbări ale traficului feroviar în perioada 5-11 mai 2025, după ce sindicatele căilor ferate din Republica Franceză (SNCF) au lansat un apel la grevă începând de luni.
Reprezentanții distribuitorilor și vânzătorilor de încălțăminte americani (FDRA) au făcut apel la președintele american Donald Trump să scutească încălțămintea de la tarife, într-o scrisoare semnată de producători, inclusiv Nike, Adidas America și Skechers.
Rockstar Games a anunțat amânarea lansării mult anticipatului joc Grand Theft Auto VI, care era așteptat în toamna acestui an.
În 2025, restricționarea turismului a devenit un fenomen vizibil la scară globală. E o schimbare profundă în modul în care destinațiile își gestionează relația cu vizitatorii. Din Japonia până în Spania, autoritățile iau măsuri tot mai ferme pentru a reduce impactul negativ al supraaglomerării (overtourism) asupra mediului, infrastructurii și, înainte de toate, asupra vieții localnicilor, conform analizei Profit.ro.
Peste 200.000 de persoane au votat la secțiile din afara țării, în cadrul scrutinului pentru alegerea președintelui, până sâmbătă, la ora 14.00. Acestora li se adaugă 4.106 votanți pe liste de corespondență, astfel că totalul este 205.190 persoane.
Casa Albă a prezentat bugetul pentru agenția spațială americană NASA și prevede reducerea acestuia cu aproximativ 24%, respectiv cu scădero majore în ramurile de științe spațiale și ale Pământului, în special în ceea ce privește finanțarea anumitor programe de monitorizare prin satelit utilizate pentru a studia schimbările climatice.
Alegerile din 2025 sunt cele unde competitorii au declarat cele mai mari venituri și cheltuieli de până acum, anunță Expert Forum, precizând că veniturile totale declarate au ajuns la 165 milioane de lei, iar cheltuielile au ajuns la 133 milioane de lei, pe baza datelor despre finanțarea campaniei publicate pe 2 mai - ultima zi de raportare fiind 30 aprilie - de Autoritatea Electorală Permanentă.
Noul ministru german al Agriculturii, Alois Rainer, măcelar de profesie, a cerut ca în fiecare școală și grădiniță să fie servită carne.