Indicele BET de la BVB a suferit o corecție substanțială, în contextul ajustării acțiunilor BRD și Banca Transilvania.
Majorarea accizelor cu 10% și a TVA de la 19 la 21% va scumpi carburanții din august cu peste 40 de bani/l sau aproximativ 6% față de actualul nivel, în condițiile în care prețul țițeiului și cotațiile internaționale ale benzinei și motorinei ar rămâne neschimbate, potrivit calculelor Profit.ro.
Rusia a introdus un nou tip de cont de investiții, care oferă garanții de retragere, conform unui decret semnat de președintele Vladimir Putin, în cadrul eforturilor de a atrage din nou investitori străini pe piața bursieră rusă, transmite Reuters.
Compania media Paramount a soluționat amiabil un proces intentat de președintele american Donald Trump în legătură cu un interviu cu Kamala Harris difuzat în octombrie 2024 de postul CBS, urmând să plătească 16 milioane de dolari, bani ce nu îi vor fi dați președintelui „direct sau indirect”, ci vor fi alocați viitoarei biblioteci prezidențiale a lui Trump, relatează Reuters.
Grupul maghiar Genius Automotive Europe l-a angajat pe Tiberiu Ioanovici în poziția de Country Manager, în perspectiva lansării pe piața din România a celor două mărci, Omoda și Jaecoo, aparținând grupului chinez Chery.
Microsoft a anunțat că va concedia aproximativ 9.000 de angajați.
Profiturile băncilor vor fi taxate suplimentar, deoarece băncile din România au unul dintre cele mai bune randamenturi ale capitalurilor, anunță premierul Ilie Bolojan.
X lansează o funcție pentru dezvoltatori prin care aceștia pot dezvolta „roboți” cu inteligență artificială care să genereze „note comunitare” (Community Notes), programul platformei de verificare a informațiilor, potrivit TechCrunch.
Brandul de lux Prada se confruntă cu acuzații de apropriere culturală.
Parlamentul European se încălzește și transpiră, dar nu din cauza negocierilor viitoare pe tema bugetului UE. Sistemul de aer condiționat din zona C a clădirii Paul-Henri Spaak din Bruxelles, care găzduiește personalul Verzilor, al liberalilor din Renew Europe și al conservatorilor și reformiștilor europeni de dreapta (ECR), nu mai funcționează corespunzător din cauza caniculei, scrie POLITICO.