

Un Syrah din sud-estul Franței, elegant și expresiv, La Mule Rosé 2023 aduce în pahar o experiență gustativă reconfortantă, potrivită pentru zilele lungi de vară.
Statul român îi va plăti unui crescător de vaci din județul Vrancea despăgubiri de peste 12 milioane de euro.
O fotografie postată pe o rețea social media dezvăluie cum va arăta una dintre versiunile de caroserie ale așa-numitului Dacia C-Neo. Constructorul auto român a confirmat deja că va lansa în perioada următoare două modele noi, în segmentul compact.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunță că va declanșa acțiuni de control în spitale pentru a verifica calitatea mâncării servită pacienților.
Intel anunță noi măsuri în planul său de redresare.
Miliardarul Elon Musk, CEO-ul și cel mai mare acționar al Tesla, afirmă că nu dorește ca numărul de acțiuni pe care îl deține în producătorul de mașini electrice să fie atât de mare încât Consiliul de Administrație al companiei să fie reticent în a-l concedia dacă „înnebunește”, relatează futurism.com.
TikTok va fi obligat să își oprească operațiunile în Statele Unite dacă autoritățile chineze nu aprobă un acord privind vânzarea aplicației, a declarat joi secretarul american al Comerțului, Howard Lutnick, într-un interviu acordat CNBC.
PPC Energie anunță că a depășit 1,7 milioane de locuri de consum pentru care emite facturi electronice, iar în primele șase luni ale acestui an a emis cu aproape 15% mai multe facturi electronice decât în perioada similară din 2024.
Uniunea Europeană a decis să elimine tarifele de roaming pentru Republica Moldova.
Deși indicele BET a câștigat o nouă valoare-record, lichiditatea este într-atât de redusă încât a adus, inedit, Nuclearelectrica pe primul loc în clasamentul tranzacțiilor.
Rezilierea contractului cu Bechtel a fost o decizie greșită, având cele mai negative efecte asupra dezvoltării infrastructurii rutiere din România, spune secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Ionel Scrioșteanu.
Google Family Link este instrumentul oficial. Instalează-l pe telefonul părintelui și creează un cont Google sub 13 ani.
Un fond de investiții dintr-un grup financiar sud-coreean acționar minoritar al NuScale, dezvoltatorul și proprietarul american al tehnologiei reactoarelor modulare mici (SMR) cu care se dorește construirea unei centrale nucleare de 462 MW la Doicești, este aproape să intre în acționariatul RoPower Nuclear SA, compania românească joint-venture înființată pentru implementarea proiectului centralei, conform datelor Profit.ro.
Unul dintre cei mai cunoscuți designeri din industria auto europeană, Gilles Vidal, își schimbă din nou compania, după ce în urmă cu cinci ani venise la Renault, convins de CEO-ul Luca de Meo. Imediat după plecarea lui Meo, designerul a semnat deja cu fosta lui companie, unde se va ocupa de mai multe mărci.
Un raport al asociației industriale SolarPower Europe arată că țările UE nu vor reuși să intaleze anul acesta decât o capacitate fotovoltaică de 64,2 GW, cu 1,4% mai puțin față de cei 65,1 GW instalați anul trecut. Este primul declin în extinderea energiei solare în Uniunea Europeană, care a atins luna trecută 22% din totalul energiei furnizate, devenind pentru prima dată și cea mai importantă sursă unică de curent electric, în țările europene.
Compania de stat Nuclearelectrica (SNN), operatorul centralei nucleare de la Cernavodă, mai face un pas spre producerea de izotopi medicali în cadrul centralei, în colaborare cu divizia germană a francezilor de la Framatome.
Stocarea internă de 64 GB pare suficientă la început, dar câteva actualizări de joc, clipuri WhatsApp și un cache Chrome generos pot duce rapid la mesajul „Storage almost full”.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0920 | +0.0006 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.3312 | -0.0047 | -0.11 % |
| 1 GBP | 5.8138 | +0.0133 | +0.23 % |
| 1 CHF | 5.4410 | -0.0058 | -0.11 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro