Scandalul Lukoil, efecte în România - Ce operațiuni au voie să efectueze companiile Lukoil din România și până când

Companiile pe care gigantul rus Lukoil le deține în România, fie cea de rafinare, cea de distribuție de carburanți, upstream sau cea de trading, își pot desfășura normal activitățile curente, plăti salariile și chiriile și chiar menține investițiile de capital până pe 13 decembrie, singura obligație impusă de autoritățile americane fiind legată de plățile intragrup, care pot fi efectuate doar într-un cont înghețat.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Scandalul Lukoil, efecte în România - Ce operațiuni au voie să efectueze companiile Lukoil din România și până când

Lukoil deține în România rafinăria Petrotel Ploiești, un lanț de peste 300 de benzinării, un business de comercializare angro de uleiuri auto, un trader de țiței și produse petroliere, un trader de gaze, precum și aproape 88% din drepturile asupra unei concesiuni offshore de gaze naturale din Marea Neagrăprin societățile comerciale Petrotel Lukoil SA, Lukoil România SRL, Lukoil Lubricants East Europe SRL, Litasco SA Geneva Sucursala București, Sustainable Energy Supply North SRL și Lukoil Overseas Atash BV Amsterdam Olanda Sucursala București.

În spațiul public din România există percepția că aceste companii nu mai pot funcționa după ce SUA a impus sancțiuni grupului rus, chiar dacă între timp a prelungit până pe 13 septembrie, inclusiv, termenul de aplicare a acestora, de unde și ideea vehiculată în spațiul public de politicieni și analiști de punere a lor sub administrație specială.

În plus, dinspre guvern a mai venit o "informație" ciudată, potrivit căreia "sancțiunile împotriva rafinăriei Petrotel intră în vigioare pe 21 noiembrie, iar cele împotriva benzinăriilor pe 13 septembrie".

ULTIMA ORĂ Schimbare rapidă la cererea lui Bolojan, taxele majorate pot fi aplicate mai repede. CCR a schimbat termenul pentru legea care crește impozite CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Schimbare rapidă la cererea lui Bolojan, taxele majorate pot fi aplicate mai repede. CCR a schimbat termenul pentru legea care crește impozite

Însă Office of Foreign Assets Control (OFAC) din cadrul Trezoreriei de la Washington nu face nicio diferență între companiile Lukoil din străinătate sau între diferitele tipuri de active, termenul de 13 decembrie până la care le este permis acestora să-și desfășoare ctivitățile curente aplicându-se tuturor.

Cel puțin până la acea dată, companiile nu numai că-și pot efectua plățile curente și cele aferente contractelor deja semnate, însă pot continua și investițiile, cum este cea de la Petrotel ″de extinderea de capacitate a instalațiilor existente″, care a primit OK de securitate națională cu numai o lună înainte ca acesta să fie sancționat de Trezoreria Statelor Unite.

În această săptămână, asaltat probabil cu întrebări pe această temă, Office of Foreign Assets Control (OFAC) din cadrul Trezoreriei de la Washington, a făcut publice acțiunile permise și nepermise companiilor deținute de Lukoil în străinătate.

Astfel, potrivit OFAC, sunt permise, până la 13 decembrie 2025, „tranzacțiile incidente și necesare în mod obișnuit pentru menținerea sau încetarea operațiunilor, contractelor sau altor acorduri ale entităților LIG (Lukoil International GmbH - proprietar al LItasco, proprietar la rândul său al companiilor românești - n.r.). Acestea includ tranzacțiile incidente și necesare în mod obișnuit pentru executarea contractelor preexistente, cu condiția ca aceste tranzacții să fie în concordanță cu practicile stabilite anterior și să susțină proiecte sau operațiuni preexistente. Astfel de activități ar putea include, de asemenea, plăți către angajați, furnizori, proprietari, creditori și parteneri; conservarea și întreținerea proprietăților corporale preexistente; sau activități asociate cu menținerea investițiilor de capital preexistente”.

ULTIMA ORĂ Vânzarea Regina Maria - Finlandezii se obligă să plafoneze prețurile din București, Brașov și Constanța la unele servicii, în anumite condiții CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Vânzarea Regina Maria - Finlandezii se obligă să plafoneze prețurile din București, Brașov și Constanța la unele servicii, în anumite condiții

Singurele interdicții se referă la plățile intragrup: „Cu toate acestea, orice plată efectuată, direct sau indirect, către entități LIG sau orice altă persoană sancționată trebuie efectuată într-un cont blocat, cu excepția cazului în care este autorizată separat de OFAC”.

Agenția de reglementare americană mai atrage atenția că OFAC poate revoca licența LIG în orice moment, inclusiv "dacă Lukoil și LIG nu par să se angajeze în negocieri de bună credință cu privire la cesionarea LIG sau a activelor sale".

Cu alte cuvinte, cel puțin până pe 13 decembrie (existând și posibilitatea prelungirii acestui termen, în cazul în care negocierile de vânzare dintre Lukoil și potențialii cumpărători evoluează pozitiv potrivit administrației SUA), companiile Lukoil din România vor putea funcționa normal, inclusiv rafinăria Petrotel, care ar trebui să iasă din revizie pe 30 noiembrie, atât timp cât, potrivit oficialilor români, nu mai procesează petrol rusesc.

Doar în cazul în care Petrotel-Lukoil SA nu are semnate contracte cu terți traderi și ar cumpăra materie primă doar de la o altă companie Lukoil, Litasco, de exemplu, ar trebui să efectueze plata într-un cont blocat sau să ceară autorizarea OFAC.

Până atunci, gigantul rus și-ar putea înstrăina business-urile din străinătate, fie individual, mai dificl, fie la pachet.

Lukoil pare că preferă, cel puțin potrivit surselor Bloomberg, să-și vândă la pachet întregul portofoliu de active externe, mai exact compania Lukoil International GmbH, caz în care acestea, inclusiv cele din România, ar ieși automat din portofoliul rușilor.

“Lukoil preferă o vânzare într-un singur pachet către un singur cumpărător înainte de termenul limită din decembrie, ceea ce ar putea duce la un proces în două etape în care o companie precum achiziționează tot pachetul de active, pe care apoi îl împarte în vederea revânzării”, susține Bloomberg.

Colegiu din București, evacuat după ce a fost simțit miros de gaze CITEȘTE ȘI Colegiu din București, evacuat după ce a fost simțit miros de gaze

Cu alte cuvinte, în ipoteza vânzării activelor la pachet, fondul de investiții Carlyle, acționar la BSOG, cel mai proaspăt producător din sectorul românesc al Mării Negre, e favorit. Atât potențialii cumpărători ai activelor Lukoil din România, cât și statul român sunt nevoiți să aștepte aprobarea tranzacției de către autoritățile SUA și ca rafinăria și benzinăriile să intre în proprietatea fondului de investiții, pentru a face primele mișcări.

Nu este exclusă o înțelegere între Carlyle cu marii producători petrolieri interesați de activele Lukoil, Chevron, Exxon - care au părăsit recent România - ADNOC, acționar indirect la OMV Petrom, prin care fondul de investiții să acționeze ca intermediar, preluând în primă fază toate activele grupului rus, pentru ca apoi să le înstrăineze pe cele din upstream către aceștia, iar pe cele din downstream către jucători mai mici, într-o a doua fază.

Atât președintele Nicușor Dan, cât și ministrul Energiei, Bogdan Ivan, au vorbit anterior despre necesitatea modificării legislației românești, pentru ca statul român să poată prelua temporar rafinăria Petrotel Ploiești a Lukoil, însă ideea pare a fi fost abandonată între timp.

Cel mai recent mesaj venit dinspre Guvern este că ″România va fi solidară în aplicarea sancțiunilor, iar până săptămâna viitoare va fi pregătit un proiect, cel mai probabil de ordonanță, care va stabili un mecanism general aplicabil în situații de acest fel″, de acest subiect ocupându-se un grup de lucru coordonat de Ministerul Afacerilor Externe.

Lukoil deține trei rafinării în Europa (dintre care una în România, Petrotel), participații la câmpuri petroliere din Kazahstan, Uzbekistan, Irak, Mexic, Ghana, Egipt și Nigeria și sute de stații de alimentare cu amănuntul în întreaga lume, inclusiv în Statele Unite și România, unde operează 320 de stații.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0891 +0.00020.00 %
1 USD4.4184 +0.0042+0.10 %
1 GBP5.7709 -0.0024-0.04 %
1 CHF5.4845 +0.0102+0.19 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite