ULTIMA ORĂ Romgaz a reziliat și contractul Iernut 2. Va finaliza singură mult-întârziata centrală de energie pe gaze de 430 MW, care trebuia să fie gata din 2020

Compania de stat Romgaz, cel mai mare producător și operator de înmagazinare de gaze naturale din România, totodată producător de energie electrică, a reziliat și al doilea contract de construire a mult-întârziatei noi centrale de 430 MW de la Iernut, care trebuia să fie gata încă din 2020.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ULTIMA ORĂ Romgaz a reziliat și contractul Iernut 2. Va finaliza singură mult-întârziata centrală de energie pe gaze de 430 MW, care trebuia să fie gata din 2020

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, în vizită de lucru la Iernut, iulie 2025. Sursă foto: captură Facebook

″(...) începând cu data de 13.10.2025, contractul nr. 40928/03.04.2023, având ca obiect „Finalizarea lucrărilor și punerea în funcțiune a obiectivului de investiții Dezvoltarea CTE Iernut prin construcția unei centrale termoelectrice noi cu ciclu combinat cu turbine cu gaze”, a încetat prin reziliere, ca urmare a nerespectării de către executant a obligațiilor contractuale (inclusiv a obligației de executare în termen a lucrărilor). (...) Menționăm faptul că Romgaz a realizat formalitățile necesare si utile pentru executarea garanțiilor constituite de Duro Felguera SA, în conformitate cu prevederile contractuale″, a comunicat Romgaz.

Notificarea de reziliere fusese trimisă de Romgaz constructorului spaniol Duro Felguera pe 11 septembrie, cu precizarea că urma să producă efecte în a 31-a zi după primirea ei de către executant. În replică, Duro Felguera a transmis atunci că ia în calcul să îi dea în judecată pe cei de la Romgaz.

Alexandrion Group majorează salariile angajaților săi din România cu 10%, în 2025 CITEȘTE ȘI Alexandrion Group majorează salariile angajaților săi din România cu 10%, în 2025

Valoarea contractului de finalizare a noii centrale de la Iernut, semnat în 2023 cu același contractant spaniol Duro Felguera și reziliat acum, este de circa 70 milioane euro. Centrala este finalizată în proporție de 98%.

Primul contract cu spaniolii a fost încheiat în 2016, la valoarea de 268 milioane euro plus TVA, termenul inițial de finalizare și punere în funcțiune a centralei fiind stabilit pentru 2020. Din cauza multiplelor întârzieri în execuție, coroborate cu neînțelegeri cu Duro Felguera, contractul a fost reziliat în 2021.

Povestea primului contract și a ceea ce a urmat până la al doilea poate fi citită în detaliu aici și aici.

Investitorii la bursă, vizați de ANAF CITEȘTE ȘI Investitorii la bursă, vizați de ANAF

Al doilea contract a fost semnat de Romgaz tot cu Duro Felguera cu argumentul că societatea spaniolă ″deține și/sau a creat softurile informatice, know-how-ul (patente, licențe), documentațiile etc, necesare funcționării echipamentelor și utilajelor deja livrate si montate″.

În același timp, sucursalei din România a Duro Felguera i-a fost cerută insolvența la tribunal, iar compania-mamă din Spania riscă și ea să ajungă în aceeași situație.

Nicolas Sarkozy, primul fost șef de stat din Uniunea Europeană care va fi încarcerat CITEȘTE ȘI Nicolas Sarkozy, primul fost șef de stat din Uniunea Europeană care va fi încarcerat

După cum a relatat Profit.ro, Duro Felguera are contract de garanție de bună execuție pentru finalizarea noii centrale Iernut încheiat cu compania financiară ZKL Invest LTD, înregistrată în Marea Britanie și controlată de italianul Agostino Luongo. Contractul de garanție are drept părți ZKL, în calitate de garant, Duro Felguera, în calitate de asigurat, și Romgaz, cu statut de beneficiar al garanției.

Pentru ca ZKL să își asigure la rândul său dreptul de regres față de Duro Felguera, pentru situația în care Romgaz ar executa contractul de garanție, compania britanică are contract de ipotecă mobiliară cu sucursala din România a spaniolilor, Duro Felguera SA Gijon Spania, Sucursala București, pe un cont bancar cu suma totală de circa 33,3 milioane lei, constând în încasări din ″relația contractuală cu beneficiarul″.

Investitorii la bursă, vizați de ANAF CITEȘTE ȘI Investitorii la bursă, vizați de ANAF

″Romgaz ar putea finaliza centrala fără acest contractor. Dar, bineînțeles, asta va presupune, probabil, timp suplimentar și poate și costuri adiționale. (...) Sperăm totuși ca testele de producție la noua centrală, constând în injectarea propriu-zisă de electricitate în sistemul energetic național, să înceapă anul acesta″, declara, în august, CEO-ul Romgaz, Răzvan Popescu.

″Mai sunt câteva lucrări de făcut. În acest moment suntem la 98% grad de execuție, iar o parte din restul de 2% reprezintă partea de testare. Dar anumite lucrări trebuie finalizate și, așa cum a spus Răzvan, din cauza faptului că antreprenorul are niște probleme cu fluxul propriu de numerar și cu subcontractanții săi, analizăm cum vom finaliza centrala Iernut. Opțiunea unu este cu actualul antreprenor, iar a doua - ca Romgaz însăși să execute lucrările rămase și să facă testarea. Pentru că, pentru noi, punerea în funcțiune a centralei Iernut este o prioritate″, preciza, cu aceeași ocazie, și directorul general adjunct al companiei, Aristotel Jude.

Luna trecută, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, spunea că lucrările rămase de executat la Iernut ar putea fi finalizate în 6-9 luni.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0903 -0.0024-0.05 %
1 USD4.3905 -0.0077-0.18 %
1 GBP5.8560 +0.0104+0.18 %
1 CHF5.4664 +0.0059+0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite