Consumul privat a alimentat creșterea economică în 2024, dar și importurile, astfel că economia a avansat cu doar 0,9%. BCR așteaptă în acest an o revigorare a activității economice, însă bazată pe o revenire a investițiilor, în timp ce consumul ar urma să frâneze.
La debutul ediției din martie a programului Fidelis, investitorii de la BVB au avut preferință mai mare pentru obligațiunile guvernamentale denominate în lei, conform cifrelor analizate de Profit.ro.
Înalta Curte a stabilit că despăgubirile datorate de asigurătorul RCA trebuie să reflecte costurile reale existente pe piață.
Grupul deținut de miliardarul britanic Richard Branson pregătește o concurență pentru Eurostar.
Acțiunile retailerilor de lux din Marea Britanie și UE au înregistrat căderi de două cifre.
Indicele BET de la BVB s-a apreciat pentru a 3-a ședință consecutiv, în condițiile unei lichidități slabe.
Euro se îndreaptă spre cea mai bună săptămână din ultimii 16 ani în raport cu dolarul.
Tranzacția de tip deal de la începutul săptămânii realizată pe titlurile fostei SIF Moldova a avut la cumpărare societatea Transilvania Investments Alliance.
Cel mai mare grup bancar din Ungaria, OTP, a raportat o majorare a profitului net în 2024 până la peste 1.000 de miliarde de forinți (2,9 miliarde dolari), grație afacerilor subsidiarei din Rusia, care a reușit să își majoreze profitul cu peste 40% până la 137 miliarde forinți, transmite agenția de știri Reuters.
Banca Națională a României (BNR) a anunțat vineri un curs de referință de 4,9756 lei pentru un euro, de la un curs de 4,9760 lei înregistrat joi.