Bursa românească a pierdut un sfert de procent, pe o lichiditate slabă, compensată de tranzacțiile pe acțiunea-fanion a pieței locale.
Oscilațiile de pe marile burse ale lumii este stabilizată de investitori în parametrii departe de nivelurile de săptămâna trecută când așa-numitul “indice al fricii”, care măsoară volatilitatea pieței ameicane în funcție de cotațiile din piața acțiunilor, depășise nivelul de 50.
Totuși, “taurii” nici nu au forța de a împinge piața mai sus. Puseele de apreciere ale sesiunii actuale au fost respinse cu promptitudine de investitori. Acesta este și contextul unei slăbiciuni la BVB, unde indicele compozit BET-XT a pierdut 0,23% și indicele reprezentativ BET a coborât cu 0,26%, până la nivelul de 17.060,58 de puncte.
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
Pur și simplu, nu sunt ordinele de cumpărare care să susțină mișcarea de revenire. Rulajul de pe segmentul acțiuni a fost de doar 37,08 milioane lei (7,45 milioane euro) și acesta asigurat în proporție de 57,39% de Banca Transilvania (TLV). Este vorba de 2 transferuri speciale din piața deal cu o valoare totală de 8,40 milioane lei și de schimburi de 12,88 milioane lei în piața reglementată unde cotația s-a retras cu 0,57%, până la prețul de 27,94 lei/acțiune.

Cealaltă acțiune bancară lichidă de la cota BVB, cea a BRD – Groupe Societe Generale (BRD), s-a depreciat cu 0,44%, până la prețul de 18,12 lei/acțiune, pe a 2-a activitate a zilei, de 4,62 milioane lei. Acestea au fost urmate, cu volume de 2,52 milioane lei, de titlurile Digi Communications (DIGI), care au avansat cu 0,15%, până la prețul de 65,50 lei/acțiune, la care capitalizarea bursieră a operatorului telecom se ridică la 6,55 miliarde lei (1,33 miliarde euro).
În rest, pragul unor tranzacții de 1 milion de lei a mai fost depășit de titlurile OMV Petrom (SNP), care s-au corectat cu 0,28%, până la prețul de 0,7130 lei/acțiune, mișcare în ton cu declinul de 0,23% al indicelui de energie BET-NG.