Vacanța nu a fost încă lăsată în urmă. Bursa stă în câteva simboluri

Deși activitatea de tranzacționare de la BVB a depășit reperul de 10 milioane euro, lichiditatea a fost concentrată pe câțiva emitenți și multe acțiuni nu au atins o masă critică a volumelor.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Vacanța nu a fost încă lăsată în urmă. Bursa stă în câteva simboluri

Sursa foto: Gunnar3000 | Dreamstime.com

Deși activitatea de tranzacționare de la BVB a depășit reperul de 10 milioane euro, lichiditatea a fost concentrată pe câțiva emitenți și multe acțiuni nu au atins o masă critică a volumelor.

În condițiile unor oscilații neconcludente și a unor evoluții divergente între marile burse din Occident, la BVB investitorii au ales să nu cumpere decisiv pentru a susține mișcarea trendului prevalent ascendent. În aceste condiții, indicele compozit BET-XT a pierdut 0,50% și indicele reprezentativ BET a suferit un recul de 0,59%, până la nivelul de 20.572,06 de puncte, unde este pe media mobilă exponențială de 21 de zile (EMA21), așa cum se vede pe graficul atașat.

Vacanța nu a fost încă lăsată în urmă. Bursa stă în câteva simboluri

Cele mai mari tranzacții, de 19,64 milioane lei, s-au consemnat pe titlurile OMV Petrom (SNP), care s-au retras cu 0,06%, până la prețul de 0,8500 lei/acțiune. Acestea au fost urmate, cu schimburi de 14,57 milioane lei, de titlurile Băncii Transilvania (TLV), care au avut o dinamică foarte asemănătoare, -0,07%, pentru o închidere la prețul de 28,12 lei/acțiune.

Fără cerealele ucrainiene, TTS afișează pierdere pentru prima jumătate a anului CITEȘTE ȘI Fără cerealele ucrainiene, TTS afișează pierdere pentru prima jumătate a anului

De altfel, cele 2 simboluri au cumulat echivalentul a 61,95% din rulajul de de 55,21 milioane lei (10,88 milioane euro) al pieței de acțiuni. Interes relevant a mai existat pentru titlurile Fondul Proprietatea (FP), care s-au corectat cu 1,12%, până l aprețul de 0,4415 lei/acțiune, pe volume echivalente cu 3,03 milioane lei, și pentru titlurile Hidroelectrica (H2O), care au coborât cu 1,14%, până la prețul de 121,00 lei/acțiune, pe tranzacții de 2,23 milioane lei.

În rest, reperul unor transferuri de 1 milion de lei a mai fost depășit de 4 acțiuni, din care titlurile Nuclearelectrica (SNN) au avansat cu 0,43%, până la prețul de 46,50 lei/acțiune, și celelalte au înregistrat deprecieri: -2,60%, până la prețul de 28,05 lei/acțiune, pentru titlurile One United Properties (ONE), -1,21%, până la prețul de 36,75 lei/acțiune, pentru titlurile Sphera Franchise Group (SFG), -1,52%, până la prețul de 7,8000 lei/acțiune, pentru titlurile Romgaz (SNG).

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0737 +0.0021+0.04 %
1 USD4.3122 -0.0131-0.30 %
1 GBP5.8581 +0.0149+0.25 %
1 CHF5.4401 +0.0087+0.16 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite