Record, dar cu scădere în România. UniCredit anunță cel mai bun trimestru din istoria sa, depășind cu mult estimările analiștilor

Grupul italian UniCredit a obținut un câștig record de 3,2 miliarde de euro după primele trei luni ale anului, depășind cu mult estimările analiștilor, în contextul în care a raportat cel mai bun trimestru din istoria sa pentru toate liniile de business principale. În România, provizioanele pentru împrumuturi neperformante au afectat veniturile și profitul.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Record, dar cu scădere în România. UniCredit anunță cel mai bun trimestru din istoria sa, depășind cu mult estimările analiștilor

UniCredit deține în România UniCredit Bank, UniCredit Leasing Corporation IFN și UniCredit Leasing Fleet Management.

Veniturile grupului în România au scăzut cu 1,3% (+1 la un curs de schimb constant), până la 230 milioane de euro, de la 233 milioane de euro în primul trimestru din 2025.

ULTIMA ORĂ Cursul trece de 5,23 lei/euro pe piața interbancară CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Cursul trece de 5,23 lei/euro pe piața interbancară

Veniturile din dobânzi s-au redus cu 2,3%, la 166 milioane de euro, iar cele din tranzacționare cu 38%, la 6 milioane de euro, declinul fiind compensat parțial de creșterea veniturilor din comisioane cu aproape 18%, până la 62 milioane de euro.

Profitul net operațional a scăzut cu 12,7%, la 127 milioane de euro, pe fondul unor costuri cu provizioanele de 19 milioane de euro, comparativ cu un venit de 5 milioane de euro în primul trimestru din 2025.

Grupul italian a raportat un profit net de 80 milioane de euro în România după primele trei luni ale anului, cu 12,4% mai mic raportat la perioada similară din 2025.

Raportul cost/venit a rămas neschimbat la 36,5% față de ultimul trimestru al anului trecut, însă s-a îmbunățit cu 3,5 puncte procentuale comparativ cu primul trimestru din 2025, când s-a situat la 40%.

Creditele în sold au crescut cu 6,8% de la an la an, până la 13,3 miliarde de euro, în timp ce depozitele atrase de la clienți s-au majorat cu 1,9%, ajungând la 15 miliarde de euro.

Biofarm a avut un debut de 2026 în parametrii foarte buni ai anului trecut CITEȘTE ȘI Biofarm a avut un debut de 2026 în parametrii foarte buni ai anului trecut

La nivel internațional, grupul italian, care a lansat, recent, o ofertă ostilă de preluare a Commerzbank, a raportat un profit net record de 3,2 miliarde de euro, în creștere cu 16% față de aceași perioadă a anului trecut.

Rezultatul a depășit estimările analiștilor, care se așteptau la un câștig de 2,7 miliarde de euro.

“UniCredit a înregistrat cel de-al 21-lea trimestru consecutiv de creștere profitabilă și cel mai bun trimestru din istorie, stabilind recorduri pe toate liniile cheie de business”, potrivit grupului.

Acțiunile UniCredit s-au apreciat cu peste 5% la Milano după anunțarea rezultatelor.

Câștigul pe acțiune (EPS) a urcat cu 19,7%, la 2,15 euro, iar rentabilitatea investițiilor (ROTE)  a crescut cu 2,7 pp, la 25,8%, “reflectând o capacitate susținută de generare a câștigurilor de înaltă calitate și livrarea consecventă a unor randamente superioare”.

Veniturile au crescut cu 5% de la an la an, până la 6,9 miliarde de euro, în timp ce veniturile nete au avansat cu 3,3%, la 6,7 miliarde de euro, absorbând presiunile negative generate de ratele dobânzilor, provizioanele pentru pierderi din credite și restrângerea activității din Rusia.

Risc de derapaj fiscal. Revenirea cursului sub 5,1 lei, improbabilă. UniCredit: \ CITEȘTE ȘI Risc de derapaj fiscal. Revenirea cursului sub 5,1 lei, improbabilă. UniCredit: "Deprecierea leului, un nou factor de risc". Finanțele se împrumută la peste 7%, înaintea moțiunii

Grupul italian estimează un profit net de 11 miliarde de euro sau mai mult pentru întreg anul 2026, ușor peste prognoza anterioară privind un câștig “în jurul a” 11 miliarde de euro.

UniCredit se numără printre cei mai importanți creditori la nivel global și este o bancă de importanță sistemică, având aproximativ 15 milioane de clienți și 70.000 de angajați.

Recent, UniCredit și-a majorat participația directă și drepturile de vot în grupul bancar grec Alpha Bank la aproximativ 30%.

Grupul italian a achiziționat un pachet inițial de 9,8% din acțiunile Alpha Bank în octombrie 2023, odată cu preluarea subsidiarei din România a băncii elene.

De asemenea, UniCredit rămâne unul dintre cei mai mari acționari ai Commerzbank, cu o deținere de puțin sub 30%, pe care vrea acum să o majoreze peste acest prag. Conform regulilor germane privind preluările, operațiunea ar permite UniCredit să își mărească și mai mult participația începând de anul viitor, prin achiziții pe piața liberă.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Partenerii noștri
Cele mai citite