UBS va căuta oportunități de fuziuni și achiziții în Statele Unite

Gigantul bancar elvețian UBS va căuta oportunități de fuziuni și achiziții în Statele Unite în anii următori, a declarat duminică președintele acestuia, Colm Kelleher, pentru ziarul NZZ, transmite Reuters.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
UBS va căuta oportunități de fuziuni și achiziții în Statele Unite

Gigantul bancar elvețian UBS va căuta oportunități de fuziuni și achiziții în Statele Unite în anii următori, a declarat duminică președintele acestuia, Colm Kelleher, pentru ziarul NZZ, transmite Reuters.

UBS, care a preluat fostul grup bancar rival Credit Suisse în iunie anul trecut, dorește să-și extindă afacerea de administrare a averii din SUA prin potențiale fuziuni și achiziții, în trei sau patru ani, a spus Colm Kelleher.

Record de producție la Ford Otosan. Cele două fabrici auto din România au o nouă creștere în acest an CITEȘTE ȘI Record de producție la Ford Otosan. Cele două fabrici auto din România au o nouă creștere în acest an

”Doar în managementul averii și nu încă”, a adăugat el.

De la salvarea Credit Suisse, UBS s-a confruntat cu critici pentru un bilanț de peste 1.600 miliarde de dolari, care este aproape de două ori mai mare decât economia elvețiană și a determinat țara să revizuiască reglementarea băncilor importante din punct de vedere sistemic, scrie News.ro.

Cu toate acestea, Kelleher a respins cererile ca UBS să fie supus unor cerințe de capital mai mari.

”Dacă ai prea mult capital, penalizezi acționarii, dar și clienții, pentru că serviciile bancare devin mai scumpe”, a spus el pentru NZZ.

Prima fuziune a două grupuri bancare globale importante din punct de vedere sistemic a dus, de asemenea, la întoarcerea fostului șef Sergio Ermotti, pentru o a doua perioadă la conducere.

Kelleher a spus că Ermotti este persoana potrivită pentru ”sarcina herculeană” de a integra Credit Suisse, adăugând că și-ar dori ca succesorul lui Ermotti să fie cineva din cadrul UBS.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0670 +0.0036+0.07 %
1 USD4.2778 -0.0070-0.16 %
1 GBP5.8389 -0.0073-0.12 %
1 CHF5.4387 +0.0210+0.39 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite