Totodată, se va concentra pe îmbunătățirea infrastructurii de fibră optică, crescând eligibilitatea cât mai multor orașe pentru cel mai rapid internet fix din România, spune Marius Maican, Technology Director Orange Romania.
La finalul anului, operatorul își extinsese acoperirea 5G/5G+, ajungând la 88 de orașe și ajunsese cu cea mai recentă generație de fibră optică în aproximativ 4,5 milioane de gospodării. Totodată, în 2025 Orange și-a păstrat poziția de cea mai rapidă rețea, accelerând integrarea infrastructurilor și creșterea rețelelor pentru a acoperi nevoile de digitalizare ale clienților, după ce în 2024 a fost finalizată fuziunea cu Orange Romania Communications SA (rezultată în urma achiziție fostei companii Telekom Romania Communications).
În 2025, Orange Romania a ajuns cu acoperirea 5G/5G+ în 88 orașe. Cele mai recente orașe în care s-a făcut trecerea la noua tehnologie, în ultimele 6 luni, sunt: Bârlad, Buzău, Câmpia Turzii, Câmpina, Câmpulung, Caracal, Comănești, Dej, Fetești, Mediaș, Moinești, Onești, Pașcani, Rădăuți, Râmnicu Sărat, Roman, Slatina, Slobozia, Târgu Jiu, Turda, Valea Prahovei (Azuga, Bușteni, Predeal, Sinaia), Vaslui, Zalău.
În aceeași perioadă a fost extinsă acoperirea la 100% în Timișoara.
Anul trecut s-a ajuns la o acoperire cu fibră optică prin FTTH pentru aproximativ 4,5 milioane de gospodării. Noua tehnologie a adus și o îmbunătățire relevantă de viteză. Toți abonații care se află pe fibră prin FTTH au eligibilitate pentru cea mai mare viteză de internet pentru clienți casnici de la noi din țară – 2,1 Gbps (prin serviciul Fibră 2300).
În următorii ani compania își propune ca peste 90% din infrastructura grupului Orange în România să fie eligibilă pentru cea mai mare viteză.
Un alt pas major spre digitalizare a fost realizat într-una dintre cele mai izolate zone din România: Delta Dunării. Prin proiectul 5G Connect Danube Delta, pornit în 2024, a fost activată noua generație de tehnologii mobile în zonă.
Concret, în 2025 a fost introdusă pentru prima dată în România tehnologia 5G SA (Standalone), care funcționează independent de rețeaua 4G preexistentă și care permite eficientizarea traficului.
La începutul lunii decembrie, operatorul a testat pentru prima dată în țara noastră tehnologia 5G millimeter Wave (mmWave) într-o rețea de tip 5G Standalone (SA). Probele au fost realizate în laboratorul 5G din București, pe o licență temporară oferită de ANCOM pentru spectrul radio din banda de 26 GHz.
Folosind un sistem radio mmWave de la Ericsson și terminale 5G de la Nokia ce integrează capabilități Wi-Fi 7, au fost obținute viteze de până la 10 Gbps download și 1,2 Gbps upload.
Tot la finalul anului trecut, Orange a început implementarea celei mai rapide rețele mobile și în metroul bucureștean. Prin introducerea tehnologie 5G+ pentru prima dată în transportul subteran, călătorii au început să beneficieze de viteze de până la 1 Gbps atât în anumite stații, cât și tuneluri.
Până în prezent au fost acoperite mai multe stații de pe magistralele M1, M2 și M3: Apărătorii Patriei, Aurel Vlaicu, Aviatorilor, Berceni, Constantin Brâncoveanu, Păcii, Piața Romană, Piața Sudului, Piața Unirii 1, Piața Victoriei 1 și 2, Pipera, Preciziei, Tineretului, Universitate. Planurile de extindere vizează întreaga rețea Metrorex până la finalul lui 2026.
Potrivit ANCOM, în România erau 6,9 milioane de conexiuni de internet fix în prima jumătate din acest an, în creștere ușoară (1%) față de sfârșitul anului trecut, iar dintre acestea peste 2,5 milioane de conexiuni permiteau viteze de peste 1 Gigabit.
Digi și-a majorat avansul atât pe internet fix cât și pe TV, în timp ce Orange a rămas lider pe internet mobil și telefonie mobilă, dar operatorul clasat pe locul secund a redus din diferență.
Mai mulți abonați la internet fix în rural

În prima jumătate a acestui an, numărul conexiunilor de internet fix ce permit viteze Gigabit a depășit 2,5 milioane, iar consumul mediu lunar de trafic de internet a ajuns la 111 GB per locuitor, dintre care 97 GB pe rețele fixe și 14 GB pe rețele mobile, a anunțat autoritatea.
În total, românii aveau 6,9 milioane de conexiuni internet fix la sfârșitul lunii iunie din acest an, în creștere cu 1% față de sfârșitul anului trecut. Creșterea provine în special de la abonații persoane fizice din mediul rural, spune autoritatea, potrivit Hotnews.ro.
Traficul mediu lunar de internet fix a ajuns la 97 GB per locuitor (+8%). Primii 3 furnizori, în funcție de numărul de conexiuni sunt: Digi 73,1%, Orange 15,2% și Vodafone 10,1%.
Față de sfârșitul anului trecut, Digi și-a majorat cota de piață, de la 72% la peste 73%, în timp ce Orange a scăzut de la 16% la 15,2%.
Peste 4 milioane de conexiuni 5G

În privința internetului mobil, românii aveau 21,8 milioane de conexiuni active, dintre care 18,7 milioane au utilizat 4G și/sau 5G. Una din cinci conexiuni de internet mobil a utilizat rețelele 5G, prin care s-a realizat 7% din traficul de internet mobil.
Rețelele 4G susțin în continuare traficul de internet mobil, reprezentând 92% din total, iar traficul mediu lunar a fost de 14 GB per locuitor (+6%), aproximativ 460 MB zilnic.
După numărul de conexiuni active, Orange deținea o cotă de piață de 34,6%, Digi 32%, Vodafone 21,5%.
Traficul de voce a scăzut

Pe segmentul de telefonie mobilă, românii au ajuns să dețină 23 milioane de cartele SIM (+1%), pe fondul unei creșteri a abonamentelor (+3%), în detrimentul cartelelor preplătite active (-5%).
Traficul de voce a scăzut la 27,8 miliarde minute (-3%), adică, în medie, puțin peste 4 ore lunar per locuitor.
Televiziunea prin satelit pierde teren

În privința serviciilor TV, numărul abonaților la servicii de retransmisie TV s-a menținut la valoarea de peste 7,8 milioane de abonați.
Segmentul prin cablu a atras în continuare utilizatori, cu un avans de 2%, până la 7,1 milioane, în timp ce serviciile prin satelit pierd în continuare teren (-11%).
După numărul total de abonați, Digi a ajuns să dețină 76% din piață, în creștere de la 74% la finele anului trecut, urmat de Orange cu 13% și Vodafone cu 9%.
Piața telecom a scăzut la aproape 1,6 miliarde de euro
Veniturile totale din sectorul telecom au înregistrat o ușoară scădere (-1%) în prima jumătate a anului 2025, atingând o valoare de 7,9 miliarde lei (aproape 1,6 miliarde euro), evoluția fiind determinată, în principal, de diminuarea veniturilor din telefonie mobilă.
Orange are 33% din venituri, Digi 31%, iar Vodafone 23%, potrivit autorității.
















