Meta, Oracle, Microsoft și alte companii de tehnologie din Statele Unite au anunțat recent disponibilizări masive.
Meta va pune pe liber aproximativ 8.000 de oameni, Oracle va da afară mai multe mii de angajați, iar Microsoft încearcă să mascheze disponibilizările printr-un program „voluntar de pensionare”.
În total, conform Layoffs.fyi, 45.800 de angajați au fost anunțați ca disponibilizați de companiile americane de tehnologie în luna martie, care a fost luna cu cele mai multe concedieri din cel puțin ultimii doi ani.
Avansurile în inteligența artificială și disponibilizările făcute paralel par să fi declanșat o cursă în care companiile de tehnologie încearcă să vadă cât de mult pot realiza cu cât mai puține resurse, pentru ca economiile făcute astfel să fie investite în cipuri și alte resurse necesare dezvoltării inteligenței artificiale.
Asta nu face decât să accentueze percepția conform căreia inteligențe artificială nu este un leac minune, ci un „ucigaș de joburi”.
Această percepție, la rândul ei, afectează deja adopția AI-ului, prin reticența multor oameni și lupta comunităților locale, mai ales în mediul rural, împotriva construirii centrelor de date.
La asta se adaugă și investițiile foarte mari în AI, care creează îngrijorare inclusiv în ceea ce privește giganții din tehnologie, precum Google, Microsoft și Meta.














