Turcia estimează 25 de milioane de turiști străini. ”2021 este anul târârii și al ridicării.”

Sectorul turistic al Turciei speră să aducă 25 de milioane de vizitatori străini în 2021, după ce vaccinurile împotriva coronavirusului ar spori speranța unui an mai bun, după o scădere a numărului de turiști cauzată de pandemie, scrie publicația News.az.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Turcia estimează 25 de milioane de turiști străini. ”2021 este anul târârii și al ridicării.”

Sectorul turistic al Turciei speră să aducă 25 de milioane de vizitatori străini în 2021, după ce vaccinurile împotriva coronavirusului ar spori speranța unui an mai bun, după o scădere a numărului de turiști cauzată de pandemie, scrie publicația News.az.

Surse din industria turismului spun că va dura cel puțin doi ani pentru ca numărul sosirilor să ajungă la nivelurile anterioare pandemiei. Veniturile din turism reprezintă până la 12% din economia Turciei, scrie News.ro.

Amsterdamul vrea să interzică accesul turiștilor în cafenelele unde este vândut cannabis CITEȘTE ȘI Amsterdamul vrea să interzică accesul turiștilor în cafenelele unde este vândut cannabis

Numărul de vizitatori străini în Turcia în 2019 a fost de 45,06 milioane; veniturile din turism s-au ridicat la 34,5 miliarde de dolari. În primele 11 luni ale anului 2020, numărul vizitatorilor străini care au sosit în Turcia a fost de 12 milioane, în scădere cu 72%.

”Trebuie să atingem un obiectiv de 25-30 milioane în 2021. 2021 este anul târârii și al ridicării. 2022-2023 va fi anul creșterii”, a declarat Sururi Corabatir, președintele Federației Hotelierilor din Turcia (TUROFED).

Corabatir a declarat că cel mai important factor ar fi vaccinarea, urmată de o scădere a numărului de cazuri de coronavirus atât în ​​Turcia, cât și în țările care trimit turiști în Turcia.

”În 2021, vizăm jumătate din numărul înregistrat în 2019”, a declarat Firuz Baglikaya, președintele Asociației Agențiilor de Turism din Turcia (TURSAB).

"Sectorul va cunoaște o concurență mult mai dură în 2021. Tortul devine din ce în ce mai mic, așa că cei care vor o felie vor trebui să fie mult mai agresivi", a spus Baglikaya.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0719 +0.0024+0.05 %
1 USD4.3138 +0.0318+0.74 %
1 GBP5.8251 -0.0190-0.33 %
1 CHF5.4257 -0.0090-0.17 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - PIPERA - PADUREA BANEASA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite