Început de săptămână pesimist pe burse

Bursă   
Început de săptămână pesimist pe burse

Bursele europene scad luni, după avansul înregistrat săptămâna trecută, în contextul îngrijorărilor persistente privind evoluția cazurilor de Covid-19 și efectelor celor mai recente restricții.

Indicele paneuropean Stoxx 600 scade cu circa 0,7% (în jurul orei 17:30, ora României), de la maximul ultimelor peste 10 luni, atins vineri. Investitorii își lichidează pozițiile după creșterile recente de pe burse, pentru a încasa profit. Totodată, apetitul pentru risc începe să scadă, în contextul în care investitorii sunt îngrijorați de evoluția cazurilor de Covid-19 și de noile măsuri de izolare.

Urmărește-ne și pe Google News
EXCLUSIV Schimbări în administrarea afacerii Dacia: Denis Le Vot a fost numit oficial CEO al Dacia. Actualul director al fabricii din Mioveni, Christophe Dridi, nu pleacă din România CITEȘTE ȘI EXCLUSIV Schimbări în administrarea afacerii Dacia: Denis Le Vot a fost numit oficial CEO al Dacia. Actualul director al fabricii din Mioveni, Christophe Dridi, nu pleacă din România
Evenimente

Indicele CAC 40, al bursei de la Paris, scade cu 0,9%, FTSE 100 (Londra) pierde circa 1%, iar DAX (Frankfurt) coboară cu 0,9%,

În SUA, S&P 500 scade cu 0,53%, iar Jow Jones Industrial Average (DJIA) pierde 0,43%.

viewscnt
Afla mai multe despre
stoxx 600
actiuni europene
bursa
burse europene
coronavirus
s&p 500
dow jones