Premierul Ciolacu a arătat că la nivelul Guvernului este căutată formula optimă de a continua sprijinirea populației prin prețuri plafonate la energie și gaze și după 1 aprilie.
Premierul Ciolacu a solocitat miniștrilor să includă în propunerile de buget pentru 2025 propuneri de restructurare a tuturor posturilor nejustificate, atât în administrația centrală, cât și la nivelul companiilor de stat din subordine.
Ministrul Finanțelor Publice, Tanczos Barna, a precizat că nu vor fi cocedieri masive în instituțiile statului, dar că vor fi plecări voluntare. Tanczos Barna a mai spus că mulți angajați de la stat vor migra spre privat, unde vor putea face performanță.
Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, a anunțat că în următoarele zile vor exista cifrele finale pentru anul 2024, dar, cel mai probabil, deficitul va fi la 8,6%, iar în 2025 România trebuie să se încadreze într-un un deficit de 7%.
Președintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, a afirmat că se pregătește să se întâlnească cu președintele rus Vladimir Putin pentru a „pune capăt” războiului din Ucraina, transmite AFP.
Până la naționalizare, asociatul unic direct al companiei românești a fost subsidiara elvețiană a rușilor, Gazprom Schweiz, deținută la rândul său de Gazprom Germania.
În 1913, 120.000 de români au emigrat în America, iar în 1920 cota de emigrație ajunsese deja la circa 168.000 de persoane.
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) atenționează că, pe măsură ce cumpărăturile online sunt tot mai frecvente, cresc și încercările de fraudă prin folosirea identității unor companii de curierat.
Derogarea fusese solicitată recent de autoritățile de la București și Chișinău, în condițiile crizei energetice de peste Prut, provocată de stoparea tranzitului prin Ucraina al gazelor rusești destinate Transnistriei și refuzului gigantului rus de stat producător Gazprom de a livra pe o rută alternativă.
Angajații Gazprom care lucrează pentru gazoductele rusești Nord Stream și Turkish Stream au părăsit aproape în întregime Uniunea Europeană, conform The Moscow Times.