Ministerele au scos din buget peste 18 milioane lei pentru studii de fezabilitate nefolosite. Top-ul ministerelor cu nereguli

Ministerele Energiei, Comunicațiilor, Transporturilor și Economiei au scos din buget, în intervalul ianuarie 2011-30 iunie 2016, peste 92,9 milioane de lei pentru 92 studii de fezabilitate cerute de companiile naționale, dintre care 29 nici nu au fost utilizate, suma irosită pentru acestea ridicându-se la 18,1 milioane de lei.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Ministerele au scos din buget peste 18 milioane lei pentru studii de fezabilitate nefolosite. Top-ul ministerelor cu nereguli

Ministerele Energiei, Comunicațiilor, Transporturilor și Economiei au scos din buget, în intervalul ianuarie 2011-30 iunie 2016, peste 92,9 milioane de lei pentru 92 studii de fezabilitate cerute de companiile naționale, dintre care 29 nici nu au fost utilizate, suma irosită pentru acestea ridicându-se la 18,1 milioane de lei.

Concluzia rezultă dintr-un raport al inspectorilor Guvernului.

Ministerele au scos din buget peste 18 milioane lei pentru studii de fezabilitate nefolosite. Top-ul ministerelor cu nereguli

 

Ministerele au scos din buget peste 18 milioane lei pentru studii de fezabilitate nefolosite. Top-ul ministerelor cu nereguli

Conform inspectorilor, printre cauzele care au condus la plata și neutilizarea celor 29 de studii de fezabilitate au fost:
- lipsa sursei de finanțare pentru etapele următoare
- neîntocmirea documentației pentru avizarea investiției în Consiliul tehnicoeconomic
 - neeligibilitatea beneficiarilor

Concluziile inspectorilor pot fi citite integral AICI.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2317 -0.0144-0.27 %
1 USD4.6035 -0.0192-0.42 %
1 GBP6.0710 -0.0224-0.37 %
1 CHF5.6737 -0.0199-0.35 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite