Noi percheziții la societăți comerciale din domeniul ride-sharing

Polițiști ai Serviciului de Investigarea a Criminalității Economice Ilfov au făcut 16 percheziții în București și în județele Ilfov, Ialomița și Brașov, la societăți comerciale din domeniul ride-sharing și la persoane suspectate de evaziune fiscală în formă continuată.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Noi percheziții la societăți comerciale din domeniul ride-sharing

.Potrivit anchetatorilor, două persoane ar fi înregistrat, timp de aproape cinci ani, în contabilitatea unei firme achiziții fictive de combustibil în valoare de peste 6,3 milioane de lei.

De asemenea, aceleași persoane ar fi ascuns orele suplimentare prestate de angajații societății. Prejudiciul cauzat depășește 2,2 milioane de lei, scrie News.ro

Miercuri, 12 noiembrie, polițiști ai Serviciului de Investigarea a Criminalității Economice Ilfov au pus în executare 16 mandate de percheziții domiciliare, în București și în județele Ilfov, Ialomița și Brașov, într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, care au vizat atât sediul unor societăți comerciale implicate, având ca obiect de activitate ride-sharing, cât și domiciliile persoanelor bănuite.

În fapt, în perioada ianuarie 2019 – decembrie 2023, două persoane, cu vârste de 47 și 48 de ani, ar fi înregistrat în contabilitatea unei societăți achiziții fictive de combustibil în valoare de 6.388.231 de lei.

Nicușor Dan: Administrația publică are niște probleme. O atitudine defensivă care face să băltească într-o rutină din care nu știe să iasă CITEȘTE ȘI Nicușor Dan: Administrația publică are niște probleme. O atitudine defensivă care face să băltească într-o rutină din care nu știe să iasă

De asemenea, acestea ar fi ascuns prestarea a 132.596 de ore de muncă efectuate de angajații societății suplimentar față de cele stipulate în contractele de muncă cu aceștia.

Prejudiciul cauzat este de 2.297.906 lei.

Activitățile au ca scop descoperirea și ridicarea de mijloace de probă, clarificarea modului de operare, precum și recuperarea prejudiciului.

Persoanele bănuite vor fi duse la audieri, pentru a fi luate măsurile legale care se impun.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Ilfov, polițiștilor Direcției Generale de Poliție a Municipiului București și al jandarmilor Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0846 +0.00010.00 %
1 USD4.3948 +0.0014+0.03 %
1 GBP5.7681 -0.0045-0.08 %
1 CHF5.4972 +0.0200+0.37 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite