Constructorul german de automobile de lux Mercedes-Benz se bazează pe indemnizații generoase pentru a putea obține reducerile planificate de locuri de muncă în administrație.
Circa 2.000 de persoane au venit, în Miercurea-Ciuc, la un 'picnic pe asfalt', organizat pentru a marca finalizarea lucrărilor de reabilitare a unei artere rutiere, din zona industrială vestică a orașului.
Omul de afaceri Ion Țiriac (85 de ani) anunță că vrea să investească 50 milioane euro pentru a construi, de la zero, un stadion la Otopeni, cu o capacitate de 10.000 de locuri.
Numărul zilelor de concediu medical acordate angajaților din Germania din cauza depresiei au crescut cu circa 50% anul trecut, potrivit datelor unei companii din domeniul asigurărilor medicale.
Primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, afirmă că România se confruntă cu o criză de datorie și cheltuieli fără precedent și Parlamentul și Guvernul au o datorie morală și constituțională de a rezolva, împreună cu Președintele României, această criză. Nicușor Dan mai spune că, în calitate de președinte, va acționa ferm pentru a opri risipa banului public.
Introducerea tarifelor vamale pentru mașinile electrice produse în China, la importul pe piața din UE, a avut ca scop compensarea ajutoarelor de stat plătite de guvernul chinez constructorilor europeni și eliminarea concurenței neloiale pentru constructorii din Europa. Inevitabil, cele mai multe modele electrice chinezești au fost nevoite să crească prețul, iar vânzările au scăzut. În schimb, fără tarife vamale majorate, vânzările de mașini din China cu motoare plug-in hybrid au crescut.
Gigantul farmaceutic Johnson&Johnson (J&J) își va majora investițiile în Statele Unite cu 25%, până la peste 55 de miliarde de dolari în următorii patru ani, în contextul în care administrația Trump amenință cu impunerea unor tarife pe importurile de medicamente, ceea ce determină companiile să își extindă operațiunile de producție pe plan intern.
Negocierile privind un posibil contract între operatorul de internet prin satelit Starlink, deținut de Elon Musk, și guvernul italian au fost suspendate, a declarat sâmbătă ministrul italian al apărării, Guido Crosetto, invocând tensiuni geopolitice mai largi.
Un juriu din statul american Georgia a decis ca Bayer să plătească aproximativ 2,1 miliarde de dolari unui reclamant care a susținut că erbicidul Roundup, produs de companie, i-a provocat cancer, au anunțat vineri seară firmele de avocatură care reprezintă reclamantul.
Posesorii mai multor difuzoare vândute de Samsung s-au trezit că acestea nu mai funcționează după cel mai recent update de software.