

Constructorul suedez Volvo a lansat oficial noua sa centură de siguranță multi-adaptivă.
Statul New York ar putea interzice chatboții de inteligență artificială care oferă informații și sfaturi din domenii în care activează oameni specializați, precum doctorii sau avocații.
Cu o distribuție relativ egală între monede, exercițiul primar în care Ministerul Finanțelor a scos la vânzare 7 emisiuni de obligațiuni guvernamentale are un început semnificativ decât ediția din februarie, care a fost cea mai slabă de la promovarea frecvenței lunare.
Listate toamna trecută, titlurile liderului procesării cărnii din România au fost incluși în componența a 8 indici de la BVB.
ING Bank avertizează clienții din România asupra faptului că fraudatorii se dau drept brokeri, angajați la ING sau la alte bănci ori chiar la Poliție.
Tensiunile dintre Ungaria și Ucraina se amplifică, după ce Kievul a recomandat cetățenilor săi să nu se deplaseze în țara vecină după arestarea a șapte ucraineni.
Pe 4 martie 2026, la ROMEXPO – București, a avut loc Smart City Industry Awards – SCIA X, ediția aniversară care marchează 10 ani de la lansarea celui mai important program național de recunoaștere a proiectelor Smart City și a inițiativelor care modernizează administrația publică din România.
Până la finalul anului viitor, lanțul american de pizzerii Papa John’s va închide aproximativ 300 de restaurante neperformante din America de Nord.
După ce s-a trezit în casă cu un scorpion viu, un italian a anunțat că va reclama Temu și că intenționează să depună o plângere la poliție.
Vânzările retailerului grec de jucării Jumbo au continuat să scadă în România, pentru a treia lună consecutivă, în condițiile în care piața locală se confruntă “cu presiuni semnificative”, care afectează cererea.
Compania aeriană maghiară low-cost Wizz Air a primit oficial autorizațiile necesare pentru a opera zboruri între Regatul Unit și Statele Unite.
Randamentele la titlurile de stat au crescut din nou vineri, pe fondul presiunilor de vânzare din regiune, generate de impactul războiului din Orientul Mijlociu asupra prețurilor la energie și a creșterii gradului de incertitudine. Inflația ar putea accelera considerabil în acest an în Europa, ca urmare a cotațiilor în creștere la petrol și gaze. Impactul este încă gestionabil, dar s-ar putea acutiza dacă războiul se va prelungi.
Interesul fermierilor din România pentru cultivarea sfeclei de zahăr este în scădere, iar suprafețele cultivate continuă să scadă de la o campanie la alta.
Pe Windows, atacurile nu încep întotdeauna cu un virus spectaculos.
Gigantul german Axel Springer va achiziționa Telegraph Media Group din Regatul Unit, inclusiv cotidianul Daily Telegraph, cu suma de 575 de milioane de lire sterline (663,5 milioane de euro).
Sudul litoralului românesc rămâne una dintre zonele cu cel mai mare potențial economic nevalorificat din România. În timp ce stațiuni precum Mamaia sau Năvodari concentrează o mare parte din investițiile turistice și imobiliare, localitățile aflate mai la sud, între Costinești și Tuzla, au rămas mult timp în afara marilor proiecte de dezvoltare.
Noile condiții din piața auto americană, influențate de anularea subvenției federale pentru achiziția de automobile electrice și de scăderea cererii pentru acest tip de mașini, au determinat grupul Hyundai să ia măsuri și să oprească proiectele electrice.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2344 | -0.0042 | -0.08 % |
| 1 USD | 4.5286 | -0.0029 | -0.06 % |
| 1 GBP | 6.0664 | 0.0000 | 0.00 % |
| 1 CHF | 5.6717 | -0.0187 | -0.33 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro