

În semestrul I al acestui an, au fost date în folosință 24.609 de locuințe, în scădere cu 1.327 de locuințe, față de semestrul I 2024, arată datele Institutului Național de Statistică (INS).
Un proiect de modificare a Legii offshore inițiat în iunie 2025 de mai mulți deputați neafiliați, care înăsprește semnificativ fiscalitatea impusă producătorilor de gaze naturale din Marea Neagră și le limitează libertatea de vânzare a volumelor offshore extrase, a ajuns acum, după vacanța parlamentară, la comisiile de specialitate ale Senatului, cu 3 avize negative de la instituțiile avizatoare.
Cel mai folosit serviciu de e-mail, deținut de Google, oferă acum utilizatorilor o modalitate de a vedea mai bine mesajele care confirmă comenzi și livrări de produse.
Apple a prezentat marți noile căști AirPods Pro 3, care oferă o serie întreagă de noutăți și îmbunătățiri, însă nu toate acestea vor putea fi folosite și în Europa, cel puțin la început.
Constructorul spaniol Duro Felguera a anunțat că ia în calcul să dea în judecată compania românească de stat Romgaz, după ce aceasta i-a transmis notificare de reziliere a contractului încheiat în 2023, de finalizare și punere în funcțiune a mult-întârziatei centrale noi de producție de energie pe gaze de la Iernut, de 430 MW, care ar fi trebuit să fie gata încă din 2020.
Prim-ministrul albanez Edi Rama a anunțat numirea unui ministru generat de inteligența artificială (AI) - o premieră mondială - care va fi responsabil de achizițiile publice, scopul fiind eliminarea oricăror tentative de corupție, relatează AFP.
Notificările pot fi utile sau obositoare, în funcție de filtrare. Începe cu principiul că pe ceas ajung doar cele care cer atenție rapidă. Restul rămân pe telefon. În aplicația Watch, secțiunea Notifications îți arată fiecare aplicație în parte. Dezactivează Mirror iPhone pentru aplicațiile irelevante pe încheietură, cum ar fi promoțiile sau jocurile.
Recomandarea de azi, Ninfa de la crama Velenosi, este un cupaj roșu italian intens și elegant, cotat cu 99 de puncte Luca Maroni.
Operatorul român de telecomunicații Digi începe pregătirile pentru debutul la bursă al filialei sale din Spania, vizând o listare în 2026, scrie publicația spaniolă Expansion. Digi are nevoie de bani pentru a susține ritmul accelerat de extindere. Mandatul acordat Rotschild este limitat acum la listare, însă surse Expansion afirmă că, în funcție de apetitul investitorilor, ar putea fi posibilă și o vânzare directă, către un investitor important, a unei participații minoritare.
Modelul Series X lasă sub 800 GB liberi, iar Series S coboară la circa 360 GB. Un SSD extern rezolvă rapid problema și scurtează migrarea jocurilor între console.
Rusia și aliatul său cheie, Belarus, vor începe exerciții militare comune de amploare, punând NATO în alertă la câteva zile după ce Polonia a acuzat Moscova de escaladarea tensiunilor prin lansarea de drone de atac în spațiul său aerian, transmite AFP.
Acțiunile Oracle au scăzut cu circa 4%, după creșterea spectaculoasă de 35,9% din ședința precedentă, care a dus compania aproape de pragul de 1.000 de miliarde de dolari capitalizare bursieră și pe cofondatorul Larry Ellison aproape de titlul de cel mai bogat om din lume, transmite Reuters.
Parteneriatul dintre Volkswagen și Rivian pentru dezvoltarea de software dedicat mașinilor electrice se extinde și pe zona de achiziții, după cum au anunțat cele două companii în cadrul Summitu-ului Semiconductorilor desfășurat la Munchen, în marja IAA Mobility.
Uniunea Europeană își păstrează obiectivul de a elimina complet importurile de petrol și gaze din Rusia până la 1 ianuarie 2028, a declarat comisarul european pentru Energie Dan Jorgensen, după o întâlnire la Bruxelles cu secretarul american al Energiei, Chris Wright, transmite Reuters.
Asocierile formate din MHS Truck&Bus (lider) și BCR Leasing și Daimler Truck&Bus Romania (lider), Raiffeisen Broker de Asigurare și Raiffeisen Leasinng s-au înscris la o licitație organizată de Poșta Română pentru finanțarea prin leasing financiar a 24 autocamioane de 18-20 tone și 12 remorci de 18 tone pentru o perioadă de 4 ani (cu dobândă fixă și avans zero), precum și servicii de asigurare CASCO pentru 4 ani și servicii de asigurare RCA pentru 12 luni.
Eximasig, companie controlată indirect de stat, a subscris în prima jumătate a acestui prime de asigurare de 32,24 milioane de lei, în scădere cu 7,7% față de iunie 2024, în timp ce profitul net a urcat de 11,94 milioane de lei la 13,22 milioane de lei.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0896 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.3449 | +0.0032 | +0.07 % |
| 1 GBP | 5.8140 | +0.0168 | +0.29 % |
| 1 CHF | 5.4650 | +0.0057 | +0.10 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro