

Banca Centrală a Greciei a anunțat că Grecia a stabilit anul trecut noi recorduri în ceea ce privește sosirile și veniturile turistice.
Ministerul de Interne de la Belgrad a anunțat că doi indivizi au fost arestați în orașul sârb Kraljevo, din sudul Serbiei, fiind suspectați de complot pentru asasinarea președintelui sârb Aleksandar Vučić, a soției și copiilor acestuia, precum și de atacuri împotriva angajaților Ministerului Afacerilor Interne.
Utilaje de mari dimensiuni pentru montarea primelor grinzi au fost aduse pe șanierul lotului de autostradă 3C2 Chiribiș - Biharia, parte din Autostrada Transilvania.
O serie de tranzacții legate de acțiunile grupului petrolier MOL sunt verificate de Banca Națională a Ungariei, care a lansat o investigație.
Dacă vremea va fi favorabilă, lucrările de refacere de la Planșeul Unirii ar putea fi încheiate în acest an, spune primarul Sectorului 4, Daniel Băluță.
Florin Barbu, ministrul Agriculturii, a transmis patru propuneri în cadrul procedurii de revizuire a Directivei 633 UE privind practicile comerciale neloiale dintre întreprinderi în cadrul lanțului de aprovizionare agricol și alimentar.
Retragerea Lukoil din proiectul offshore Trident, din Marea Neagră, constituie mai mult decât o decizie corporativă. Este, de fapt, o radiografie a vulnerabilităților strategice și a întârzierilor din sectorul energetic românesc, reacționează Asociația Energia Inteligentă (AEI), după anunțul în premieră al Profit.ro.
Distrigaz Sud Rețele a întrerupt temporar alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din sectorul 2 al Capitalei.
Procedurile de autorizare a drumului radial DR1, parte a investiției „Drumuri radiale conexe Autostrăzii de Centură București (A0) – DR1 – Vest Expres”, continuă, fiind obținute acum noi avize, inclusiv de mediu.
Compania de transport global FedEx a intentat, luni, un proces la Curtea de Comerț Internațional a SUA, solicitând rambursarea tarifelor de urgență impuse de președintele Donald Trump, una dintre cele mai importante inițiative pentru recuperarea fondurilor după decizia de săptămâna trecută a Curții Supreme.
Comisarii Gărzii de Mediu Prahova au aplicat o amendă de 100.000 de lei rafinăriei Vega din Ploiești pentru nerespectarea graficului privind tratarea gudronului acid și a solului contaminat.
Piața de automobile electrice din Europa a început să fie tot mai disputată, odată cu intrarea în 2026, pe fondul înăspririi limitelor de emisii. Principalii câștigători sunt mărcile Renault și Skoda, care se apropie tot mai mult de liderul VW.
Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, a spus că Rusia va încerca să rezolve problema extinderii NATO prin metode militare sau politice, fără eliminarea acestei probleme fiind imposibilă soluționarea conflictului din jurul Ucrainei.
Noi imagini aeriene de pe șantierul Autostrăzii A7 Bacău – Pașcani, Lot 3, Mircești – Pașcani, unde este pregătit primul nod rutier turbion din România, sunt prezentate acum.
Consiliul Concurenței a autorizat cu condiții tranzacția prin care grupul Schwarz, prin Project Brazil Beta GmbH, preia Supermarket La Cocoș SA, în urma investigației derulate de autoritate în acest caz.
Mii de actori din Franța denunță utilizarea abuzivă a inteligenței artificiale în cinematografie și acuză că vocile și imaginea le sunt clonate fără acord.
Decathlon va deschide, în această primăvară, un spațiu de vânzări în interiorul unui magazin Ikea din Croydon, una din suburbiile Londrei.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2390 | +0.0046 | +0.09 % |
| 1 USD | 4.5422 | +0.0136 | +0.30 % |
| 1 GBP | 6.0714 | +0.0050 | +0.08 % |
| 1 CHF | 5.6794 | +0.0077 | +0.14 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro