Volvo Cars a publicat noi fotografii cu viitorul model ES90, complet electric, ce va avea premiera mondială peste o săptămână. Modelul care va lua locul actualului S90 va veni cu performanțe mai bune decât cele ale lui EX90, potrivit primelor informații oficiale.
Participarea la târgurile internaționale este un prim pas în ceea ce privește creșterea numărului de turiști străini în România, însă nu este suficient, spune, pentru Profit.ro, Adrian Voican, co-fondatorul Bibi Touring, agenție de turism specializată pe segmentul de incoming, cu afaceri de circa 13 milioane de euro în 2024. E necesară o strategie de promovare a țării, dar și bugete mai mari de investiții.
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au efectuat o serie de acțiuni de control la unități de alimentație publică, supermarketuri și centre pentru persoane vârstnice din județele Teleorman, Giurgiu și Prahova, în urma cărora au aplicat amenzi în valoare totală de 374.000 lei, conform unui comunicat al autorității.
Piața românească de retail pentru mobilă este în prezent extrem de fragmentată, cu un mix divers de jucători care operează la diferite niveluri, spune, pentru Profit.ro, Frédéric Lamy, CEO-ul XXXLutz România, parte din grupul austriac XXXLutz, a cărei intrare pe piața locală a fost anunțată în premieră de Profit.ro încă din 2017.
Hotelul Ibis Bucharest Politehnica, inaugurat în 2021, în urma unui parteneriat dintre dezvoltatorul imobiliar Novum Business Services și Accor, lider mondial în domeniul ospitalității, a ajuns la afaceri de 17,3 milioane de lei în 2024, înregistrând o creștere de aproximativ 12,2% față de 2023, un an de referință după pandemie.
Entitatea juridică nou creată are un capital de pornire de 500.000 de lei și este controlată direct de MVM Energy Private Limited Liability Company din Ungaria.
De îndeplinirea jalonului privind guvernanța corporativă a întreprinderilor de stat din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) depinde deblocarea de către Comisia Europeană a unei plăți de aproape 400 milioane euro pentru România.
2024 nu a fost cel mai bun an pentru Cinema City sau pentru industria cinematografică din România, cifra de afaceri a companiei înregistrând o scădere de 15% față de 2023, de la 360 de milioane de lei la 306 milioane de lei, spune, pentru Profit.ro, Yakov Borover, Head of Operations & Company Director, Cinema City Romania & Bulgaria, în primul interviu acordat presei locale. În 2023, afacerile Cinema City România au înregistrat o creștere de 24% față de anul precedent, în timp ce profitul net a avut un salt spectaculos de 544%, ajungând la aproape 96 de milioane de lei.
O companie românească poate ajunge să dețină peste 20% din capitalul Gabriel Resources, acționarul majoritar al Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), dezvoltatorul proiectului minier aurifer omonim blocat și rămas fără licență.
Cetățenii turci de origine irakiană Sabah și Mahmut Bacgeroglu s-au asociat cu cetățeanul suedez de origine irakiană Rizgar Shikhil, președinte al Asociației Oamenilor de Afaceri Româno-Irakieni, și pregătesc un ansamblu de vile la liziera pădurii Snagov. Sabah și Mahmut Bacgeroglu sunt avansați și cu un complex cu apartamente de lux lângă Pădurea Băneasa, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.