În loc de primul trimestru al acestui an, cum era programat, Apple a decis să amâne lansarea acestui dispozitiv pentru toamnă, în preajma lansării iOS 27, scrie Bloomberg.
Motivul ar ține de noul Siri, pe a cărui funcționalitate se bazează noul dispozitiv al companiei. Noul Siri va fi lansat, probabil, în aprilie, însă nu toate funcțiile acestuia sunt finalizate, unele urmând a fi gata abia la toamnă.
Conform surselor citate de Bloomberg, dezvoltarea ecranului a fost finalizată deja de mai multe luni, dar valorea acestuia are de suferit în lipsa funcțiilor făcute posibile de AI-ul cu care va fi dotat Siri.
Acest dispozitiv se dorește a fi un controller pentru smart home.
Acesta ia forma unui iPad pătrat și poate fi portabil sau fixat într-o bază și, eventual, folosit de la distanță prin comenzi vocale.
Deși nu reprezintă decât un altfel de tabletă, această categorie de produse are succes pe Amazon, motiv pentru care Apple a decis să lanseze un produs similar, dar cu rădăcini adânci în ecosistemul companiei, unde poate interacționa cu Apple TV, Apple Music și alte servicii sau aplicații.
















