Next Expert a câștigat o licitație organizată de Poșta Română pentru livrarea a 2.000 de computere (stații de lucru All in One), contractul fiind semnat pentru 7,996 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat de 8 milioane de lei, fără TVA.
În ultimul deceniu, miliarde de uncii noi de argint au intrat în circulație. Cererea de argint crește în mai multe sectoare, dar mai puțin la bijuterii și mai mult în fotovoltaice și electronice.
Republica Moldova importă în ultimele zile cantități record de gaze via România, aproximativ 85 GWh, reprezentând circa o treime din producția internă curentă a companiilor românești, de 256 GWh. Gazul este cumpărat majoritar de pe piețele spot operate de Bursa Română de Mărfuri (BRM), unde prețul a atins cel mai înalt nivel al ultimilor 2 ani. Primele tranzacții efectuate în dimineața zilei de joi cu livrare în ziua următoare au fost realizate la un preț de 350 lei/MWh.
Banca Națională a României a ținut dobânzile prea jos în raport cu rata naturală a dobânzii în deceniul care a precedat puseul inflaționist curent. Acum, dobânzile sunt însă prea ridicate. Totodată, ca urmare a diferențialului de inflație față de zona euro, leul este supraapreciat în termeni reali.
Anul a început cu scădere pentru Dacia și pe piața din Germania, după ce cifrele din Franța anunțau o tendință similară. Din păcate, contextul este unul nefavorabil, pentru că înmatriculările din cea mai mare piață auto a Europei au scăzut.
Cele 11 cinematografe Happy Cinema – 10 în România și unul în Republica Moldova, în Chișinău – au avut un rulaj de 3,7 milioane de euro în 2024, cu 25% mai mult față de anul anterior și peste 500.000 de vizitatori.
Horus Pharma, cel mai important jucător pe piața de oftalmologie din Franța, cumpără o participație semnificativă, de 25%, la compania românească Inocare Pharm, specializată în comercializarea dispozitivelor medicale, suplimentor alimentare care promovează sănătatea ochilor și instrumentelor de diagnosticare, aceasta fiind prima investiție a Horus într-o companie din afara Franței.
Sphera Franchise Group, holdingul care operează brandurile de restaurante KFC, Pizza Hut, Taco Bell și, de curând, brandul Cioccolatitaliani, va inaugura primul restaurant KFC din România cu panouri solare în acest an, spune, pentru Profit.ro, Călin Ionescu, CEO al Sphera Franchise Group.
Guvernul a mai introdus o taxă auto, transformată ulterior în timbru de mediu, în Guvernul Tăriceanu, pe care a fost însă obligată ulterior, de Curtea Europeană de Justiție, să o restituie integral șoferilor, chiar și după ce forma taxei a fost schimbată de guverne de trei ori. Impactul bugetar pentru restituirea tuturor acestor taxe a fost de 6,5 miliarde lei.
Tot mai multe informații referitoare la refuzul Nissan de a se preda celor de la Honda au apărut în ultimele zile în presa japoneză și pe fluxurile agențiilor. Situația la zi arată într-o proporție destul de consistentă faptul că CEO-ul Nissan are decizia în geantă și urmează să o comunice public peste o săptămână, după ce va avea loc ședința board-ului companiei.