Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a anunțat că a fost deschisă circulația pe primul pod hobanat din istoria orașului Galați, lucrare care face parte dintr-un amplu proiect de modernizare a Drumului de Centură.
Vânzările de autovehicule ușoare din toată lumea au înregistrat o scădere în luna decembrie, ca urmare a declinului de pe unele piețe. Cu toate acestea, la final de an, industria auto globală a reușit să vândă mai multe vehicule decât în urmă cu un an și păstrează perspective similare pentru 2025.
Automobilele echipate cu motorizări PHEV vor fi supuse unor teste mai severe de emisii, conform noilor norme Euro6e – bis, intrate în vigoare la 1 ianuarie 2025. Toate mașinile care vor fi omologate după această dată vor avea cifre de consum mult mai apropiate de realitate.
Toyota a înregistrat un nou record de vânzări în Europa în 2024, într-un an în care condițiile din piață au fost destul de instabile, mai mulți competitori având vânzările afectate. Întârzierea în procesul de tranziție la propulsia electrică a reprezentat din nou un avantaj pentru japonezi, pe piața europeană, vânzările de hibride fiind principalul motor de creștere.
Dacia Duster este un automobil din ce în ce mai popular în țările europene, dar și în regiunile învecinate, iar odată cu lansarea celei de-a treia generații modelul fabricat la Mioveni, în România, câștigă tot mai mulți clienți. Chiar și așa, spre deosebire de Sandero, Dacia Duster nu e reușit până acum să ajungă lider de vânzări în vreo țară din lume.
Cel mai vândut SUV de la Volkswagen, dar și din toate piețele Europei, VW T-Roc, se pregătește de o nouă generație care va fi lansată în acest an. Chiar înainte de debutul acestui model, mai multe fotografii neoficiale au apărut pe site-urile de social media, cel mai probabil scăpate din documentația pentru lansare.
România a fost acceptată de SUA în programul Visa Waiver, ceea ce permite românilor ca, după 31 martie 2025, să călătorească în Statele Unite fără vize.
Ministerul Transporturilor din Coreea de Sud a decis să prelungească până pe 18 aprilie închiderea Aeroportului Internațional Muan, unde, pe 29 decembrie, un avion Boeing 737-800 al companiei Jeju Air s-a prăbușit, provocând moartea a 179 de pasageri aflați la bord, transmite Reuters.
Mulți constructori auto și-au eliminat, unul câte unul, monovolumele din gamă, susținând că nu mai există cerere. Cele care au rămas pe piață au venit cu prețuri din ce în ce mai mari, pentru a-și acoperi cheltuielile și vânzările slabe. Dacia a găsit însă soluția și a ocupat o bună parte din segmentele încrucișate, de MPV-uri și wagon-uri crossover. Așa se face că, în Germania, Jogger a urcat pe prima poziție în decembrie, depășind nume grele ale segmentului, precum VW Touran sau Mercedes V Class.
Companiile care își transportă produsele la nivel global nu sunt pregătite să revină pe ruta comercială prin Marea Roșie, în urma acordului de încetare a focului din Gaza, din cauza incertitudinilor legate de posibilele atacuri ale rebelilor Houthi din Yemen, au declarat directori din industrie, citați de Reuters.