Fabrica Airbus din China, închisă din cauza coronavirus

Auto/Transporturi   
Fabrica Airbus din China, închisă din cauza coronavirus

Fabrica de asamblare a avioanelor pe care Airbus o deține în China va rămâne închisă cel puțin până pe 10 februarie, ca urmare a recomandărilor autorităților din această țară pentru a frâna răspândirea epidemiei de coronavirus, a anunțat miercuri grupul european, citat de agenția EFE.

Într-un comunicat, Airbus a subliniat că evaluează continuu situația și impactul asupra producției și furnizării și a menționat că încearcă să o combată cu planuri alternative, dacă va fi necesar, scrie Agerpres.

Urmărește-ne și pe Google News
ULTIMA ORĂ CFR Marfă a intrat în preinsolvență CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ CFR Marfă a intrat în preinsolvență

De asemenea, a recunoscut că restricțiile de călătorie în interiorul și în afara Chinei îi ridică probleme.

Fabrica din Tianjin, unde lucrează circa 600 de persoane, este oprită din ianuarie, ca urmare a tradiționalei vacanțe de Anul Nou din China, dar această situație se va prelungi, respectând recomandările Guvernului chinez, a precizat pentru EFE un purtător de cuvânt al companiei.
 

viewscnt
Afla mai multe despre
china
airbus