Românii cumpără mai puține alimente

Estonia, România și Belgia înregistrează cel mai sever declin al vânzărilor de alimente, băuturi și tutun.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Românii cumpără mai puține alimente

Indicele volumului comerțului cu amănuntul pentru alimente, băuturi și tutun a crescut cu 0,5% în Uniunea Europeană și cu 1% în zona euro în septembrie, comparativ cu perioada similară din 2024, cel mai sever declin fiind în Estonia, România și Belgia, potrivit datelor publicate de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

FOTO Investiție record - România va avea una dintre cele mai moderne fabrici de hrană pentru animale de companie din Europa. Transavia investește 150 milioane euro. \ CITEȘTE ȘI FOTO Investiție record - România va avea una dintre cele mai moderne fabrici de hrană pentru animale de companie din Europa. Transavia investește 150 milioane euro. "Putem hrăni anual peste 11 milioane de câini și pisici!"CONFIRMARE

Din cele 25 state membre UE pentru care sunt disponibile datele, 15 au înregistrat creșteri anuale ale volumul vânzărilor de alimente, băuturi și tutun în septembrie, scrie Agerpres.

Cel mai semnificativ avans a fost în Cipru (10,4%), Spania (4,5%) și Malta (4,4%), iar cel mai sever declin în Estonia (4,8%), România (4,5%) și Belgia (3,4%).

Conform datelor publicate de Eurostat, vânzările cu amănuntul au crescut cu 1,3% în Uniunea Europeană și cu 1% zona euro în septembrie, comparativ cu perioada similară din 2024.

În UE, vânzările de produse non-alimentare au crescut cu 1,9%, cele de alimente, băuturi și tutun au crescut cu 0,5%, iar cele de combustibili auto au crescut tot cu 0,5%.

EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vor magazinele Carrefour din România. Auchan și proprietarul Froo, de asemenea pe listă CITEȘTE ȘI EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vor magazinele Carrefour din România. Auchan și proprietarul Froo, de asemenea pe listă

În rândul statelor membre UE pentru care sunt disponibile datele, cea mai mare creștere a volumului comerțului cu amănuntul în septembrie, comparativ cu perioada similară din 2024, s-a înregistrat în Cipru (8,5%), Malta (6,6%) și Bulgaria (5,7%). Singurele scăderi au fost în Italia (minus 2,3%), România (minus 2,1%), Belgia (minus 0,8%) și Austria (minus 0,1%).

De asemenea, vânzările cu amănuntul s-au redus cu 0,1% în zona euro și au rămas stabile în Uniunea Europeană în septembrie, comparativ cu luna precedentă (când s-a înregistrat un declin de 0,1% în ambele zone).

În UE, vânzările de produse non-alimentare au rămas stabile, în timp ce vânzările de alimente, băuturi și tutun au scăzut cu 0,2%, iar cele de combustibili auto au scăzut cu 0,9%.

Mihai Barbu a demisionat de la Autoritatea pentru Reformă Feroviară CITEȘTE ȘI Mihai Barbu a demisionat de la Autoritatea pentru Reformă Feroviară

În rândul statelor membre UE pentru care sunt disponibile datele, cea mai mare creștere a volumului comerțului cu amănuntul în septembrie, comparativ cu luna precedentă, a fost în Luxemburg și Malta (ambele cu 1,7%), Estonia (1,5%) și Slovacia (1,4%), iar cel mai sever declin în Lituania (minus 1,1%), Letonia și Slovenia (ambele cu minus 0,7%) și Italia (minus 0,6%).

România a raportat un avans de 1,3% în septembrie, după un declin de 4% în august.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0854 -0.0006-0.01 %
1 USD4.3982 -0.0055-0.12 %
1 GBP5.7881 +0.0158+0.27 %
1 CHF5.4561 +0.0011+0.02 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite