Simona Halep a ieșit din Top 20 WTA după mai mult de opt ani

Profit.ro
Profit.ro
scris 1 nov 2021

Simona Halep a coborât de pe locul 18 pe 22, cu 2.586 de puncte, în clasamentul WTA dat publicității luni.

Urmărește-ne și pe Google News
Evenimente

25 aprilie - MedikaTV - Maratonul Sănătatea Digestiei
23 mai - Maratonul Fondurilor Europene
27 mai - Eveniment Profit.ro Real Estate (ediţia a IV-a) - Piața imobiliară românească sub aspectul crizei occidentale

În ciuda faptului că a fost finalistă la Transylvania Open, performanță pentru care a prmit 180 de puncte, cea mai bună jucătoare română a pierdut, în același timp, cele 500 de puncte aferente participării la ediția 2019 a Turneului Campioanelor. Ea nu a mai fost în afara Top 20 mondial din 18 august 2013, când a ocupat locul 23, scrie News.ro.

Construirea unui site web - trei pași pentru un start bun CITEȘTE ȘI Construirea unui site web - trei pași pentru un start bun

Câștigătoarea turneului de la Cluj-Napoca, Anett Kontaveit din Estonia, a intrat pentru prima dată în Top 10 WTA, după ce a urcat de pe locul 14 pe locul 8.

Top 10 WTA a fost bulversat de retragerea punctelor de la Shenzhen, din 2019. Ucraineanca Elena Svitolina (coborâre de pe 6 pe 14), jucătoarea elvețiană Belinda Bencic (de pe 9 pe 17) și japoneza Naomi Osaka (de pe 10 pe 13) părăsind ierarhia celor mai bune zece jucătoare din lume.

Cu punctele acumulate pentru sferturile de finală jucate la Cluj-Napoca, jucătoarea britanică Emma Răducanu a urcat două poziții, până pe locul 21 WTA, cel mai bun din carieră, cu 2.627 de puncte.

Cum atragi clienți prin intermediul platformelor de socializare CITEȘTE ȘI Cum atragi clienți prin intermediul platformelor de socializare

Top 10 WTA este următorul:

1. Ashleigh Barty (Australia) - 7.701 de puncte;

2. Arina Sabalenka (Belarus) – 6.150;

3. Barbora Krejcikova (Cehia) – 4.708, cea mai bună clasare din carieră (+o poziție);