Uniunea Europeană a înregistrat un excedent de cont curent de 114 miliarde de euro (2,5% din PIB) în primul trimestru din 2025, după un plus de 88,9 miliarde de euro (2% din PIB) în precedentele trei luni și un surplus de 132,3 miliarde de euro (3% din PIB) în primul trimestru din 2024, arată datele publicate de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
În primele trei luni din acest an, 13 state membre UE au înregistrat excedent de cont curent, pe primele locuri fiind Germania (74,5 miliarde de euro), Țările de Jos (28,2 miliarde de euro), Suedia (10,6 miliarde de euro), Danemarca (8,3 miliarde de euro), Spania (7,6 miliarde de euro) și Irlanda (6,6 miliarde de euro), în timp ce alte 12 țări membre, printre care și România, au înregistrat deficit de cont curent, iar un stat membru - Portugalia - a fost în echilibru, scrie Agerpres

În primul trimestru din 2025, țările membre UE cu cel mai ridicat deficit de cont curent au fost România (minus 6,9 miliarde de euro, de la minus 4,2 miliarde de euro în perioada similară din 2024), Grecia (minus 4,5 miliarde de euro) și Croația (minus 3,9 miliarde de euro).
În primele trei luni din 2025, UE a înregistrat excedente de cont curent pe relația cu Marea Britanie (67,9 miliarde de euro), SUA (12,8 miliarde de euro), Elveția (12,3 miliarde de euro), Canada (11,9 miliarde de euro), Brazilia (11,1 miliarde de euro), Hong Kong (8,7 miliarde de euro), centrele financiare offshore (5,1 miliarde de euro) și Japonia (patru miliarde de euro).
Deficite au fost pe relația cu China (minus 49,2 miliarde de euro), India (minus 2,3 miliarde de euro) și Rusia (minus 1,2 miliarde de euro).