Germania profită de haosul politic creat de Trump în SUA

Investițiile străine directe în Germania s-au dublat și chiar mai mult în 2025 față de 2024, depășind investițiile germane în străinătate pentru prima dată în ani de zile, ca urmare a politicilor haotice din SUA.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Germania profită de haosul politic creat de Trump în SUA

Concluzia aparține Institutului Economic German (IW).

Grupul de experți pro-business a estimat investițiile străine în Germania la 96 de miliarde de euro (114 miliarde de dolari) în cursul anului 2025, față de 43 de miliarde de euro în anul precedent.

Investițiile germane în alte țări s-au situat sub medie, la 86 de miliarde de euro, a precizat acesta, conform dpa.

FOTO Investiție nouă - Acționarul majoritar Transavia, cel mai mare producător din industria avicolă din România, a lansat o aplicație pentru gestionarea stresului CITEȘTE ȘI FOTO Investiție nouă - Acționarul majoritar Transavia, cel mai mare producător din industria avicolă din România, a lansat o aplicație pentru gestionarea stresului

Cifrele se bazează pe datele furnizate de banca centrală, arată G4Media.

Expertul în comerț al IW, Jurgen Matthes, a indicat incertitudinea geopolitică drept una dintre cauze. „Într-o lume din ce în ce mai incertă, fiabilitatea contează mai mult decât în trecut”, a explicat el.

Concedieri din cauza AI. Sucursale de bănci pentru clienți, închise de cel mai mare grup bancar german CITEȘTE ȘI Concedieri din cauza AI. Sucursale de bănci pentru clienți, închise de cel mai mare grup bancar german

Politicile haotice ale președintelui american Donald Trump dăunează chiar Statelor Unite ale Americii, dar și țărilor partenere, a adăugat el.

„Siguranța și predictibilitatea legală devin un avantaj în concurența globală pentru Germania ca loc de producție”, a spus Matthes. De asemenea, el a insistat asupra atractivității pe care o reprezintă Germania în domeniul cercetării.

Cu excepția lui 2020, an al pandemiei de coronavirus, în 2025 a fost pentru prima dată din 2003 încoace când investițiile străine în Germania au fost mai mari decât investițiile germane în străinătate. Din anul 2000, Germania a investit în medie cu 25 de miliarde de euro mai mult în străinătate comparativ cu investițiile care intrau în țară.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0943 +0.0007+0.01 %
1 USD4.3411 -0.0161-0.37 %
1 GBP5.8734 +0.0146+0.25 %
1 CHF5.4922 +0.0025+0.05 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite