Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a anunțat că se va afla pe 20 septembrie, la Chicago, în Statele Unite, pentru pregătirea vizitei de la începutul anului viitor, între președintele Nicușor Dan și președintele Donald Trump, ea menționând că cel mai probabil o să vedem acest lucru în primul trimestru din 2026.
”În septembrie, pe 20 septembrie, o să fiu în Chicago, unde se întâlnește Comunitatea Românilor din Diaspora și antreprenorii de acolo, și le mulțumesc mult pentru invitație”, a spus ministrul de Externe la TVR INFO.

Despre calendarul vizitei, Oana Țoiu a precizat că la nivel de agendă, sunt trei obiective principale, participarea noastră la Adunarea Generală a Națiunilor Unite, întâlnirea cu comunitățile de români, atât în New York cât și în Chicago și pregătirea vizitei ulterioare, la începutul anului viitor, între președintele Nicușor Dan și președintele Donald Trump, scrie News.ro.
”Cel mai probabil o să vedem acest lucru în primul trimestru al anului 2026”, a arătat Oana Țoiu.