Ucraina acuză - persoane au intrat ilegal cu trenul în care se afla Putin

Kievul a deschis miercuri o anchetă penală, după ce un tren de pasageri a intrat din Rusia în Crimeea pe un pod recent construit, acuzând faptul că trenul a introdus în mod ilegal persoane în Ucraina, relatează The Associated Press.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Ucraina acuză - persoane au intrat ilegal cu trenul în care se afla Putin

Kievul a deschis miercuri o anchetă penală, după ce un tren de pasageri a intrat din Rusia în Crimeea pe un pod recent construit, acuzând faptul că trenul a introdus în mod ilegal persoane în Ucraina, relatează The Associated Press.

Președintele rus Vladimir Putin a inaugurat luni această legătură feroviară între Rusiei și Crimeea, pe care a anexat-o în 2014, arată news.ro.

Liderul de la Kremlin a anunțat că 14 milioane de pasageri și aproximativ 13 milioane de tone de marfă urmează să traverseze podul în 2020.

Trenul a sosit la Sevastopol, de la Sankt Petersburg, al doilea cel mai important oraș rus.

FOTO Peste 6.000 de grefieri ies în fața instanțelor și a parchetelor pentru a protesta față eliminarea pensiilor speciale și pentru personalul auxiliar din justiție; ședințele de judecată vor fi suspendate CITEȘTE ȘI FOTO Peste 6.000 de grefieri ies în fața instanțelor și a parchetelor pentru a protesta față eliminarea pensiilor speciale și pentru personalul auxiliar din justiție; ședințele de judecată vor fi suspendate

Rusia a anexat Crimeea în baza faptului că locuitorii peninsulei s-au pronunțat în favoarea ”alipirii” într-un referendum.

În urma anexării, Uniunea Europeană (UE) și Statele Unite au impus sancțiuni Rusiei. Ucraina a blocat trimiterea de furnituri pe teritoruul ucrainean către Crimeea.

Guvernul ucrainean a denunțat în mai multe rânduri noul pod care asigură legături între Rusia și Crimeea, subliniind că acesta încalcă dreptul internațional.

În octombrie 2018, procuratura ucraineană a deschis un dosar penal împotriva companiilor implicate în construcția podului.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0694 -0.0013-0.03 %
1 USD4.3258 -0.0139-0.32 %
1 GBP5.8565 -0.0039-0.07 %
1 CHF5.4221 -0.0069-0.13 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite