Grădinițele, școlile și liceele din București vor fi închise luni și marți, din cauza condițiilor meteo. Conducerea RATB - demisă

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat, vineri seara, că grădinițele, școlile și liceele din București vor fi închise luni și marți, în condițiile în care până miercuri sunt prognozate temperaturi extrem de scăzute.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Grădinițele, școlile și liceele din București vor fi închise luni și marți, din cauza condițiilor meteo. Conducerea RATB - demisă

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat, vineri seara, că grădinițele, școlile și liceele din București vor fi închise luni și marți, în condițiile în care până miercuri sunt prognozate temperaturi extrem de scăzute.

Ea a anunțat totodată că a convocat o ședință a Consiliului General al Municipiului București pentru sâmbătă dimineață, pentru a supune dezbaterii și aprobării consilierilor generali demiterea Consiliului de Administrație al RATB, pentru neîndeplinirea sarcinilor. 

Primarul a susținut că regia de transport public din București este singura instituție din Capitală care nu a reacționat prompt în contextul ninsorilor.

Concret, primarul a reproșat șefilor RATB că nu a luat măsurile necesare pentru buna circulație a vehiculelor publice în contextul ninsorii.

Firea a arătat că stațiile nu au fost curățate vineri dimineață, că timpii de așteptare au fost îndelungați, că nu au fost scoase mai multe autobuze pe traseu și că directorul general al regiei și-a luat concediu fără să anunțe.

Directorul general al RATB este Radu Paul Orzață, acesta fiind interimar.

Consiliul de Administrație al regiei este format din: Tudor Tănăsescu, Dorel Macovei, Pîrvuț Ovidiu, Popescu Marin, Orzață Radu Paul (director general), Lupașcu Marian, Ittu Ioan Nicolae (reprezentant al Ministerului Finanțelor Publice).

Pe cine vrea să pună Firea să presteze \ CITEȘTE ȘI Pe cine vrea să pună Firea să presteze "gratis". Fără subvenții de la buget, RATB e deja într-o gaură de peste 500 mil. lei

Meteorologii au prelungit avertizarea cod portocaliu de viscol pentru opt județe până vineri, la ora 23.00, iar codul galben va fi menținut în București și în 19 județe până la aceeași oră.

În perioada următoare, în cea mai mare parte a țării, vremea va fi geroasă atât noaptea, cât și ziua, iar temperaturile minime se vor situa frecvent între minus 25 și minus 15 grade. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0893 -0.0013-0.03 %
1 USD4.3849 -0.0187-0.42 %
1 GBP5.7849 -0.0309-0.53 %
1 CHF5.4481 -0.0113-0.21 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite