Ciocniri între manifestanți și forțele de ordine s-au produs duminică la Bruxelles, în cadrul unei manifestații împotriva măsurilor anti-COVID, la care s-au adunat circa 8.000 de persoane, potrivit poliției, relatează AFP, care comunicase anterior că marșul de la Bruxelles începuse după-amiază într-o atmosferă de calm relativ.
Ce vor face autoritățile și care este planul strategic pentru salvarea vieții românilor în contextul pandemic actual sunt teme care vor fi anunțate la Videoconferința Profit Health.forum - Sistemul sanitar, între pandemie și criza economică. Unde este pacientul? Ediția a IX-a
Videoconferința, organizată cu sprijinul Bristol Myers Squibb și Nordis Group, programată pentru 9 decembrie, va fi transmisă în direct și la PROFIT NEWS TV
DETALII AICI
Atunci când un grup de protestatari a început să arunce cu cutii metalice, să lanseze petarde și focuri de artificii în direcția forțelor de ordine, polițiștii au reacționat cu tunuri de apă și gaze lacrimogene, arată Agerpres.

28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a
În timp ce marșul își încheiase itinerariul, poliția a cerut manifestanților să se disperseze, pentru a controla mai bine derapajele violente. Dispersarea manifestanților la Bruxelles continua duminică după-amiază.
Cu două săptămâni în urmă, poliția, luată prin surprindere de amploarea mobilizării, nu a reușit să prevină excesele. De această dată, poliția a mobilizat mijloace importante.
Denumită "Actul 2, Marș pentru libertate", manifestația de astăzi își propune să continue mobilizarea din 21 noiembrie, care a reunit 35.000 de persoane, potrivit poliției, în capitala belgiană.
Autospeciale dotate cu tunuri cu apă au fost mobilizate, în timp ce elicoptere au survolat zona.

Unități ale poliției antirevoltă, cu scuturi și căști, au fost desfășurate în jurul cartierului european din Bruxelles, unde se află instituțiile UE. Mai multe artere au fost blocate de bariere din sârmă ghimpată.
Marșul antivacciniștilor începuse pașnic după-amiază, în pofida câtorva petarde și rachete de semnalizare, sub supravegherea unui important dispozitiv de poliție. Unii dintre manifestanți au dansat pe muzică techno.
Pe unele pancarte se putea citi "Vaccinuri-nu mersi!", "COVID=genocid organizat", "QR= svastică!". "Spunem nu vaccinării copiilor noștri!", au scandat un grup de femei.
Manifestanții au denunțat obligațiile impuse populației de la începutul pandemiei de COVID-19 pentru limitarea contaminărilor, cum ar fi permisul de sănătate obligatoriu pentru a accede în anumite locuri. Ei au criticat de asemenea modul în care mass-media a reflectat criza sanitară.
Mai multe orașe din Europa s-au confruntat cu astfel de mobilizări, în special în Olanda și Austria, în timp ce guvernele au înmulțit măsurile restrictive în ultimele săptămâni în fața unui nou val de contaminare.
Astfel, Belgia a anunțat vineri închiderea grădinițelor și a școlilor primare pentru sărbătorile de Crăciun, devansând vacanța cu o săptămână pentru a contracara extinderea epidemiei. De asemenea, a fost introdusă obligativitatea purtării măștii în clasă pentru copii începând de la șase ani. Discotecile au fost închise, iar populația este încurajată să-și limiteze pe cât posibil contactele și activitățile în interior.