Producătorul de lentile pentru ochelari Muunel, cu sediul central în Copenhaga, a intrat pe piața românească, unde afirmă că vede un potențial mare de creștere, relevă date analizate de Profit.ro.
Compania produce lentile pentru ochelari de vedere și lentile împotriva luminii albastre, folosite pentru utilizarea PC-urilor, laptopurilor sau altor dispozitive.
28 mai Maratonul Fondurilor Europene 4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a
Cu noile sale magazine din România, situată în centrul Europei de Est, Muunel își propune să își crească volumul de exporturi în regiune.
Compania a ales să se extindă în România, considerând că este țara cu cel mai mare potențial de creștere digitală din Europa, astfel că timpul pe care oamenii îl petrec folosind dispozitive tehnologice crește în fiecare an.
"România este membră a Uniunii Europene din 2007, iar nivelul de bunăstare al societății crește în același ritm ca și puterea de cumpărare. Acest lucru creează o mare oportunitate pentru Muunel de a-și consolida poziția pe piața românească. În această țară, care a început să ocupe un loc important în lumea digitală, produsele Muunel au posibilitatea să ajungă la potențialii cumpărători", explică compania.
Pe lângă Danemarca, compania este prezentă și în SUA.