Mii de proeuropeni s-au adunat sâmbătă în centrul Londrei pentru a cere guvernului britanic să organizeze un referendum final legat de Brexit, potrivit Reuters.
Campania „People’s Vote”, dusă de câteva grupuri pro-UE, are ca scop asigurarea existenței unui scrutin final „ca să ne putem hotărî dacă o decizie care ne va afecta viețile timp de mai multe generații va face țara mai bună sau mai rea”, scrie News.ro.
Un sondaj realizat săptămâna aceasta a relevat că 48% dintre repondenți sunt în favoarea unui referendum final, în timp de 25% s-au opus acestei idei.
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene

Marea Britanie urmează să iasă din Uniunea Europeană în martie 2019.
După doi ani de când britanicii au votat cu 52% părăsirea Uniunii Europene, sondajele arată o divizarea politică privind Brexitului tot mai mare și, în ciuda confuziei privind urmările părăsirii blocului european, nu există o poziție clară în vederea rămânerii în UE.