Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 și 15 ani au început să se vaccineze împotriva covid-19 pe întregul teritoriu al Statelor Unite, după extinderea, săptămâna aceasta, a autorizării vaccinului alianței americano-germane Pfizer/BioNTech la această categoerie de vârstă - care reprezintă 17 milioane de persoane în țară, relatează AFP.
”Este un nou pas uriaș în lupta noastră împotriva pandemiei”, declara președintele american Joe Biden, care încurajează părinții să-și vaccineze copiii, scrie News.ro.

”Vaccinul destinat copiilor cu vârsta cuprinsă între 12 și 15 ani este sigur, eficient, practic, rapid și gratuit”, a subliniat el, adăugând că 15.000 de farmacii din întreaga țară sunt pregătite, începând de joi, să vaccineze împotriva covid-19.
Agenția americană a medicamentului (FDA) și-a dat autorizația luni, după ce a studiat date ale unor studii clinice asupra a aproximativ 2.000 de tineri.
Sute de localități au început încă de marți să vaccineze adolescenți, însă marea majoritate a țării a așteptat ultima undă verde, a Centrelor de prevenție și luptă împotriva bolilor (CDC), principala agenție federală în domenul sănătății din țară, miercuri seara.
Vaccinul administrat copiilor în vârstă de 12-15 ani este același vaccin administrat adulților - inclusiv dozajul -, iar mulți se pot vaccna în locuri deja amenajate în acest sens.

Provocarea este însă convingerea părinților cu copii de această vârstă, în contextul în care aproape un sfert dintre ei a declarat că nu-i vor vaccina, iar doar trei din zece au spus că vor să-i vaccineze imediat ce este posibil, potrivit unui sondaj realizat la jumătatea lui aprilie de Kaiser Family Foundation.
în vederea încurajării părinților, autoritățile vor să propună vaccinarea și alte locuri, mai practice, sau la pediatri, pe care familiile îi cunosc și în care au încredere.
”Acționăm pentru ca acești copii să poată fi vaccinați în școlile lor”, a anunțat joi Rochelle Walensky, directoarea CDC.
Adolescenții fac, în general, forme mai ușoare de covid-19 decât adulții, iar vaccinarea lor nu era o prioritate până în prezent.
Însă ei nu sunt feriți de boală și pot participa la transmiterea virusului în populație.
Vaccinarea adolescenților urmează să contribuie, astfel, la oprirea epidemiei covid-19