

Retailerul german Lidl anunță în România că, zilele acestea, clienții vor găsi în Piața Lidl o serie de verdețuri cultivate integral pe piața locală.
Cel mai nou jucător de pe piața de retail din România, lanțul olandez de magazine cu discount Action, a deschis un nou magazin pe piața locală, în incinta Supernova Shopping Center din Drobeta Turnu Severin.
HDR-ul bun este unul dintre motivele principale pentru care merită un OLED.
Nostalgia TV aduce pe micile ecrane marile capodopere ale cinematografiei mondiale și invită telespectatorii într-o călătorie memorabilă alături de actori uriași care au supraviețuit testului timpului.
ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituțiile bancare din România, în lei, iar evoluția sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piață și de nivelul dobânzilor BNR.
Google anunță că Google Maps va putea răspunde utilizatorilor la întrebări complexe privind locuri de interes, precum restaurante sau magazine.
Programate inițial pentru lansare în luna martie, noile modele de inteligență artificială dezvoltate de Meta, nume de cod Avocado, au fost amânate pentru cel devreme luna mai.
Compania TeraPlast, cel mai mare procesator de polimeri din Europa de Sud-Est, este promovată în categoria de acțiuni Premium a Pieței Principale a Bursei de Valori București
Sindicatul Automobile Dacia (SAD), cel mai mare sindicat din Uzina Dacia din Mioveni, a transmis un mesaj alarmant, fără să fie foarte clar cui îi este adresat, prin care avertizează că, în urma deciziilor Renault privind alocarea de modele, peste 1.000 de oameni vor fi concediați. Conducerea Dacia confirmase alte cifre pentru 2026, în legătură cu plecările de personal.
Recomandarea noastră de astăzi, Soare 2020, este un vin roșu românesc cu personalitate, unul dintre reperele zonei premium autohtone.
Statele Unite au suspendat parțial timp de o lună interdicția globală de achiziție de țiței și produse petroliere din Federația Rusia, parte a pachetului mai larg de sancțiuni dure impuse de Washington industriei petroliere a Rusiei ca urmare a agresiunii militare a Kremlinului asupra Ucrainei.
Hacksaw Gaming, furnizor de conținut digital pentru operatori de jocuri de noroc, listat la bursa din Stockholm, se extinde în România, printr-un acord de distribuție cu operatorul Mozzartbet, relevă datele analizate de Profit.ro.
Administratorul francez de fonduri de infrastructură RGreen Invest și grupul energetic Renalfa Solarpro, cu sediul la Viena, au semnat un acord pentru înființarea unei noi societăți mixte pentru proiecte de energie regenerabilă în România și Polonia, vizând un portofoliu de active hibride în valoare de 800 de milioane de euro pe cele două piețe, relevă datele analizate de Profit.ro.
Constructorul german de automobil sport Porsche a fost puternic afectat de tarifele vamale impuse de Administrația Trump, anul trecut, iar eforturile companiei de a amortiza aceste costuri fără să crească prea mult prețurile au dezechilibrat și mai mult finanțele.
Conglomeratul texan de inginerie și construcții Fluor, cel mai mare acționar al companiei americane NuScale, dezvoltatoarea și proprietara tehnologiei reactoarelor modulare mici (SMR) cu care România ar putea construi o centrală nucleară de 462 MW la Doicești, pe amplasamentul fostei termocentrale pe cărbune de acolo, și-a deschis birou la București.
Network One Distribution (NOD), cel mai mare jucător de pe piața locală de distribuție de echipamente IT&C, controlat de antreprenorul IT Iulian Stanciu, președintele executiv eMAG, lansează brandul Heinner Beauty și intră astfel pe zona de îngrijire personală, o gamă dedicată styling-ului și îngrijirii părului.
Motorina standard a depășit pragul de 9 lei/l în stațiile OMV, iar benzina standard pe cel de 8,5 lei în majoritatea stațiilor Petrom, dar și în cele premiul OMV, Mol sau Rompetrol, în urma deciziei liderului pieței de a majora vineri prețul carburanților din nou cu 9 bani pe litru, relevă datele analizate de Profit.ro.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2386 | -0.0050 | -0.10 % |
| 1 USD | 4.5315 | -0.0250 | -0.55 % |
| 1 GBP | 6.0664 | -0.0012 | -0.02 % |
| 1 CHF | 5.6904 | -0.0169 | -0.30 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro