Producătorul auto francez Renault a anunțat că va raporta în primul semestru pierderi extraordinare de aproximativ 9,5 miliarde de euro (11,2 miliarde de dolari), de pe urma participației sale în Nissan, după schimbarea modului în care contabilizează investiția, transmite Reuters.
Ieri, 30 iunie, S&P 500 a avut o nouă zi solidă, închizând la un nou maxim istoric de 6.204,94 puncte, în creștere cu 0,52% față de sesiunea anterioară. De altfel, și ceilalți indici majori s-au mișcat în tandem: Nasdaq Composite a încheiat ziua la 22.791,01 puncte (+0,64%), iar Dow Jones Industrial Average a urcat la 44.094,77 (+0,63%).
Tarifele reglementate de distribuție a gazelor naturale, aplicabile începând cu 1 iulie 2025, vor crește în medie cu 0,005 lei/kWh față de cele practicate pentru perioada iulie 2024 – iulie 2025. Pentru consumatorii casnici, impactul în facturi va fi unul redus datorită caracterului moderat al ajustării tarifare, a precizat Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).
Michael Corcoran, fost Head of Social Media la Ryanair și în prezent Managing Partner la Frankly, vine în premieră în România ca Top Speaker la Creativity Dimensions by Creativity4Better 2025, evenimentul emblematic dedicat creativității, inovației și comunicării, care va avea loc pe 12 noiembrie 2025, la Face Convention Center, București.
Grupul bancar spaniol BBVA a anunțat că va merge mai departe cu oferta ostilă de preluare a rivalei mai mici Sabadell, chiar dacă Guvernul a blocat o fuziune completă timp de cel puțin trei ani, transmite Reuters.
Un grup de țări, printre care Franța, Kenya, Spania și Barbados, s-au angajat să impoziteze zborurile la clasa premium și jeturile private, în încercarea de a strânge fonduri pentru acțiuni climatice și dezvoltare durabilă, relatează Reuters. Pe lângă o taxă pe aviație, care ar putea colecta miliarde de dolari, grupul de lucru a declarat într-un raport recent, că alte sectoare care ar putea fi impozitate mai mult includ transportul maritim, petrolul și gazele, criptomonedele și super-bogății.
Suprafețele cultivate cu cartofi continuă să scadă în Harghita, acest fenomen putând fi observat cu precădere la producătorii mici, care preferă să producă numai pentru consumul familiei sau pentru furajare.
Recomandarea noastră de astăzi, Borgo Molino Prosecco DOC Treviso Extra Dry, este un spumant italian elegant, cu perlaj fin și proaspăt.
Șeful Meta Mark Zuckerberg a anunțat înființarea Superintelligence Labs, o nouă divizie în care vor fi grupate eforturile privind inteligența artificială a gigantului american.
Dacă acum 15 – 20 de ani, un configurator online pentru automobile era doar un moft tehnologic, astăzi aproape că nu există vânzare care să nu înceapă cu o procedură de configurare a automobilului făcută acasă, pe calculator. Vânzarea în showroom se face de cele mai multe ori cu mașina gata selectată și configurată, însă pentru a ajunge în acest punct mărcile au costuri importante, care diferă în funcție de priceperea fiecăruia.