

Compania aeriană irlandeză low-cost Ryanair amenință că va tăia încă 20 de rute din Europa.
Violențe sunt semnalate la protestele fermierilor din Franța, care se opun sacrificării bovinelor bolnave de dermatoză nodulară.
Autoritățile militare ucrainene acuză un atac intenționat al Rusiei asupra unei nave civile turce, prin folosirea unei drone.
Lucrările la Podul Prieteniei Giurgiu - Ruse vor fi suspendate pe perioada sărbătorilor de iarnă, pentru a permite traficul pe ambele sensuri.
Autoritățile din Republica Moldova intervin la o alertă cu bombă într-un tren pe ruta București - Kiev.
Un total de 764 de muncitori și 266 de utilaje sunt mobilizate pe lotul 1 al A0 Nord.
Un nou tip de atac phishing, denumit Spiderman, a apărut și în România.
Statele Unite ale Americi anunță ridicarea sancțiunilor asupra potasei (îngrășămite) impuse Belarusului. În schimb, Minskul eliberează 123 de deținuți politici, ptrintre care și laureatul Premiului Nobel pentru Pace Ales Bialiațki și opozanta Maria Kolesnikova.
Germania va trimite soldați în Polonia pentru protejarea frontierei de est cu Belarus și Kaliningrad.
Fermierii din Franța au declanșat noi proteste antiguvernamentale, nemulțumiți de sacrificarea vacilor în urma unei epidemii de dermatoză nodulară.
Parteneriatul dintre Stellantis și Leapmotor, conceretizat în compania Leapmotor Intenational, va exporta mașinile chinezilor pe o nouă piață globală majoră, în care Stellantis are o rețea foarte bine pusă la punct.
Constructorul român UMB lucrează intens, inclusiv noaptea, pentru a deschide două tronsoane noi din Autostrada Moldovei.
Orașul ucrainean Odesa se confruntă cu o pană electrică de amploare, în urma unui atac cu rachete și drone rusești.
Primul utilaj utilizat pentru acțiuni ilegale de depozitare a deșeurilor a fost confiscat după o filmare din dronă, arată ministrul Mediului.
Austria ar trebui să beneficieze de gazele naturale care vor fi extrase din perimetrul offshore românesc Neptun Deep din Marea Neagră, la care OMV Petrom deține 50% din drepturi și statutul de operator, a declarat Gerhard Roiss, fostul CEO al grupului-mamă austriac OMV din perioada 2011-2015, în care a fost descoperit zăcământul.
Elon Musk și Sam Altman erau în urmă cu 10 ani parteneri în organizația non-profit OpenAI. Acum sunt adversari într-o industrie cu evaluări de mii de miliarde de dolari, care ar putea schimba viitorul umanității.
Când te uiți la sedanuri electrice, Tesla Model 3, BYD Seal și BMW i4 apar inevitabil în aceeași conversație.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2317 | -0.0144 | -0.27 % |
| 1 USD | 4.6035 | -0.0192 | -0.42 % |
| 1 GBP | 6.0710 | -0.0224 | -0.37 % |
| 1 CHF | 5.6737 | -0.0199 | -0.35 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro