”În agricultură și în industria alimentară, salarizarea este proastă. Am avut acel avantaj cu impozitele pe venit pentru agricultori și pentru procesatori, care s-au tăiat și atunci noi am fost nevoiți să plătim noi pentru ei impozitele, că altfel ne plecau salariații. Deci, toate astea înseamnă costuri. Dacă nu atragi oamenii cu salarii bune, trebuie făcut ceva. Noul guvern care o veni trebuie să țină cont de faptul că salarizarea este foarte mult taxată în România și trebuie să mai reducem nivelul taxelor”, a afirmat Aurel Popescu.
El a precizat că fabricile de procesare trebuie să se modernizeze.
”Fabricile existente să le aducem la un nivel tehnic suficient ca să poată ieși cu produsele la export. Acum trebuie să recunoaștem că de când România a intrat în spațiul Schengen și de când avem și autostrăzi de mult mai mulți kilometri duduie mașinile cu marfă din țările vecine. Trebuie să fim foarte atenți și să asigurăm să mergem și noi cu mașinile duduind către țările vecine”, a mai declarat Aurel Popescu, potrivit News.ro.















