Suprafața agricolă afectată de secetă a crescut

Agribusiness   
Suprafața agricolă afectată de secetă a crescut

Suprafața totală afectată de secetă a crescut la 582.994 de hectare, în 37 de județe și Municipiul București, arată raportările și procesele verbale de constatare a pagubelor întocmite de prefecturi, informează Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

Județele care au raportat culturi afectate de secetă sunt: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui și Vrancea, scrie Agerpres.

Urmărește-ne și pe Google News
ULTIMA ORĂ Parlamentul, Palatul Cotroceni și Palatul Victoria vor fi exceptate de la autorizarea privind securitatea la incendiu. Vor trebui, în schimb, autorizate apartamente și camere de închiriat. Modificări și la spații comerciale și depozite CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Parlamentul, Palatul Cotroceni și Palatul Victoria vor fi exceptate de la autorizarea privind securitatea la incendiu. Vor trebui, în schimb, autorizate apartamente și camere de închiriat. Modificări și la spații comerciale și depozite
Evenimente
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a

Principalele culturi de toamnă afectate sunt: orz, orzoaică, ovăz, secară - pe 29.708 hectare, grâu, triticale - pe 189.265 hectare, rapiță - pe 26.745 hectare.

Culturile de primăvară cele mai afectate sunt cele de porumb (194.231 hectare), de floarea soarelui (99.997 hectare), de soia (15.045 hectare) și de plante furajere (14.323 hectare).

viewscnt
Afla mai multe despre
seceta
ministerul agriculturii și dezvoltării rurale