Aeroportul Internațional „Avram Iancu” a introdus un nou tarif de 5 euro pentru fiecare pasager care pleacă din aerogara clujeană.
Autoritățile pregătesc lărgirea la 4 benzi a Centurii București între Domnești și DN5 (Jilava), mai exact, sectorul de drum între km 40+000 și 54+700, în premieră fiind realizate intersecții pe 3 niveluri - subteran, teran și suprateran.
România va fi o piață cheie pentru Grupul de companii AKTOR în următorii ani, deoarece perspectivele economice ale României sunt semnificative, în timp ce importanța sa strategică pentru infrastructura europeană este evidentă. Grupul aspiră să-și extindă amprenta pe piața românească și în prezent explorează noi oportunități de piață în cadrul planului său de investiții de 2 miliarde de euro, care a fost dezvăluit recent la Atena.
O nouă escrocherie a fost lansată în mediul online, de data aceasta în numele Aeroportului Otopeni. A apărut anunțul că cei interesați pot cumpăra bagajele uitate sau pierdute.
Tofaș, companie turcă controlată de Koç Holding, care controlează și uzina Ford Otosan de la Craiova, împreună cu grupul Stellantis au încheiat un acord pentru a produce circa 1 milion de mașini ale mărcilor din grupul americano-european, în Turcia.
Stellantis și partenerul său chinez Leapmotor au renunțat la planul de a produce un al doilea model de vehicul electric (EV) la fabrica producătorului auto european din Polonia, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-și păstreze anonimatul.
Tehnologia de recirculare a gazelor, cunoscută sub acronimul EGR, a dat bătăi de cap multor constructori, iar acum a venit rândul celor de la Audi să fie nevoiți să remedieze acest dispozitiv de pe mașinile vândute în trecut.
Constructorul nipon Toyota a inaugurat un mega-hub logistic în Republica Cehă, la finalul unei investiții de 17 milioane de euro. Decizia a fost bazată pe poziția foarte bună pentru Europa Centrală și de legăturile rutiere și feroviare rapide.
Marea bătălie a autonomiei pentru automobilele electrice de serie a început odată cu primele modele Tesla lansate pe piață. Între timp, nu doar chinezii, ci și constructorii europeni au atins cifre record pentru modelele electrice. Stellantis anunță că testele au confirmat autonomia foarte mare a bateriei de pe platforma STLA Medium.
Dacia a intrat pe una dintre cele mai mari piețe din Europa cu noua versiune a modelului Spring.