Guvernul Braziliei anunță că vrea să privatizeze Petrobras, una dintre cele mai mari companii petroliere din lume. Analiștii bănuiesc o "cacealma"

Guvernul Braziliei a anunțat că intenționează să includă compania petrolieră de stat Petrobras în programul său de privatizare. Petrobras este una dintre cele mai mari companii petroliere din lume. Analiștii cred că anunțul privatizării nu este real și face parte din campania de realegere a actualului președinte, Jair Bolsonaro
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Guvernul Braziliei anunță că vrea să privatizeze Petrobras, una dintre cele mai mari companii petroliere din lume. Analiștii bănuiesc o "cacealma"

Guvernul Braziliei a anunțat că intenționează să includă compania petrolieră de stat Petrobras în programul său de privatizare.

Petrobras este una dintre cele mai mari companii petroliere din lume.

Analiștii cred că anunțul privatizării nu este real și face parte din campania de realegere a actualului președinte, Jair Bolsonaro, arată Reuters.

VIDEO PROFIT NEWS TV Bogdan Maioreanu, analist eToro: S-a redus încrederea în toate segmentele pieței imobiliare, cu excepția celui de retail. Piața de case din SUA arată o încetinire puternică a vânzărilor CITEȘTE ȘI VIDEO PROFIT NEWS TV Bogdan Maioreanu, analist eToro: S-a redus încrederea în toate segmentele pieței imobiliare, cu excepția celui de retail. Piața de case din SUA arată o încetinire puternică a vânzărilor

În 2019, un consorțiu condus de compania franceză de utilizăti Engie a câștigat o licitație pentru preluarea TAG, operatorul de conducte al grupului Petrobras, cu o ofertă de 8,6 miliarde de dolari, prin care Engie și-a întărit poziția pe o piață care se dezvoltă rapid, în timp ce Petrobras și-a redus datoriile.

În septembrie 2016, Petrobras a vândut un operator de gazoducte mai mare, Nova Transportadora do Sudeste,pentru 5,2 miliarde de dolari, companiei Brookfield Infrastructure Partners, care a învins o ofertă făcută de Engie.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0670 +0.0036+0.07 %
1 USD4.2778 -0.0070-0.16 %
1 GBP5.8389 -0.0073-0.12 %
1 CHF5.4387 +0.0210+0.39 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite