Cele 1,5 milioane de console reprezintă o scădere cu 46% față de aceeași perioadă a anului trecut - o scăderea masivă, care, fără scumpiri, nu s-ar fi întâmplat.
În ultimul an, Sony a decis scumpirea acestor console nu o dată, ci de două ori, crescând prețul de referință de la 500 de dolari, tocmai până la 650 de dolari.
Producătorul japonez dă vina pentru scumpiri pe „presiunile continue din peisajul economic global”, făcând trimitere la criza de memorii și alte componente, provocată de dezvoltarea inteligenței artificiale.
Pentru următorul trimestru, compania se așteaptă la același nivel de profitabilitate cu cel din urmă cu un an, dar veniturile anuale din gaming urmează să scadă în 2026 cu 6%.
Pe întreg anul financiar trecut, Sony a vândut 16 milioane de console PS5, în scădere de la cele 18,5 milioane din 2024.
















