Marți, pentru puțin timp, Apple a eliminat din App Store principalul rival al WhatsApp, din cauză că în cadrul platformei era găzduit conținut sexual cu minori.
Durov spune că un șantajist a încercat în mod intenționat să determine blocarea Telegram, „plantând” conținutul ilegal în grupuri publice de discuții și apoi raportându-l celor de la Apple.
Șantajistul, conform șefului Telegram, ar fi folosit inteligența artificială pentru a edita o imagine mai veche dintr-un grup activ de discuții, pentru ca aceasta să nu fie imediat vizibilă membrilor grupului.
Explicațiile lui Durov lasă impresia că găzduirea conținutului ilegal este o excepție rară, când, în fapt, Telegram a fost vizată de autoritățile din mai multe țări până acum din această cauză.
Durov acuză Apple că a scos Telegram din App Store înainte de a contacta reprezentanții platformei și spune că această abordarea creează un risc pandemic pentru toate serviciile bazate pe conținut creat de utilizatori.
De săptămâna trecută, Telegram a fost inclusă de Rusia pe lista entităților care încurajează terorismul, platforma fiind acuzată că facilitează Ucrainei organizarea atacurilor cu drone.
















