Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a crescut în primele opt luni din acest an, față de perioada similară din 2024, atât ca serie brută cu 2,1%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 2,7%, arată datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS).
Potrivit INS, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în perioada menționată, a înregistrat o creștere, pe ansamblu, cu 2,1%, datorită creșterilor vânzărilor de produse nealimentare (+4,6%) și comerțului cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (+2,9%). Vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun au scăzut cu 1,4%, scrie Agerpres.

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, în perioada 1 ianuarie -31 august 2025, comparativ cu perioada 1 ianuarie -31 august 2024, a înregistrat o creștere, pe ansamblu, cu 2,7%, datorită avansului vânzărilor de produse nealimentare (+5,8%) și comerțului cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (+2,8%). Vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun au scăzut cu 0,7%.
Conform INS, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în luna august 2025, comparativ cu luna precedentă, a scăzut, pe ansamblu, cu 7,2%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-11,7%), vânzările de produse nealimentare (-8,0%) și la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-3,3%).
Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, a scăzut, pe ansamblu, în luna august 2025, comparativ cu luna precedentă, cu 4%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-3,4%), vânzările de produse nealimentare (-3,1%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-2,9%).

De asemenea, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în luna august 2025, comparativ cu luna august 2024, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 4%, ca urmare a declinului înregistrat la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-6%), vânzările de produse nealimentare (-3,2%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-2,3%).
Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, în ritm anual, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 2,1%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-4,4%) și la vânzările de produse nealimentare (-0,4%). Comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate a crescut cu 5,9%.